Ani bir misafir daveti aldığınızda, canınız tatlı bir şeyler istediğinde ya da sevdiklerinize güzel bir sürpriz yapmak istediğinizde uygulayabileceğiniz basit bir tarifle karşınızdayız. İşte sizin için yoğurtlu kek tarif ive detaylar!

Yoğurtlu Kek Tarifi İçin Malzemeler

Yoğurtlu kekimizin yapım aşamalarına ve püf noktalarına değinmeden önce ilk olarak kekimizin yapımı için ihtiyacımız olan malzemeleri sıralamakta fayda var. Bunun için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ (125 ml)
  • 1 adet limon kabuğu
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 2,5 su bardağı un

Üzeri için;

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!
  • Pudra şekeri

Tüm bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra artık sıra geldi yoğurtlu kekimiz için gerekli olan malzemeler, kekimizin yapım aşamaları ve püf noktalarını açıklamaya.

Yoğurtlu Kek Tarifi Yapımı

Yoğurtlu kekimiz için yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm malzemeleri hazırladıktan sonra artık sıra geldi yoğurtlu kekimizin yapım aşamaları ve püf noktalarına. Bunun için öncelikle kekimizi yapabilmek için derin ve uygun bir karıştırma kabına yumurta ve şekeri alarak şekerlerimiz beyazlaşıp köpük köpük oluncaya dek tel çırpıcı ya da bir mikser yardımıyla çırpalım. Akabinde yoğurt, sıvı yağ, un, kabartma tozu ve vanilyamızı da ilave ettikten sonra yaklaşık olarak 3 - 4 dakika kadar daha çırpmaya devam edelim. Sonrasında limonumuzu yıkayıp kabuk kısmından bir miktar rendeleyelim ve hamurumuza ekleyelim. Ve son bir kez daha spatula yardımıyla hamurumuzu karıştıralım. Diğer yandan kek harcımızın yapışmaması için kek kalıbımızı bir fırçadan yardım alarak güzelce yağlayalım. Eğer isterseniz bu yağlama işlemini yaparken tereyağı da kullanabilirsiniz. Ardından kek kalıbımıza tüm harcımızı güzelce boşaltalım ve kalıbın her yanına eşit bir şekilde yayılmasını sağlayalım. Sonrasında ise önceden ısıtmış olduğumuz 160°C fırına kek kalıbımızı koyalım ve yaklaşık olarak 50 dakika kadar pişmeye bırakalım. Bu sürenin sonuna geldiğimizde ise kekimizin pişip pişmediğiniz anlamak için basit bir kürdan testi uygulayalım. Eğer pişmişse kalıbımızı fırından alalım ve kekimizi oda sıcaklığına gelene dek dinlendirelim. Yeteri kadar dinlenmiş olan ve oda sıcaklığına gelen kekimizi servis tabağımıza ters bir şekilde çevirelim ve üzerine eğer isteğe bağlı olarak pudra şekeri serperek servis edelim.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!