TikTok ve diğer sosyal medya araçlarında yaptığı paylaşımlarla meşhur olanlar, yakın bir geçmişte dilimize yeni bir kelime daha dahil ettiler. Artık bu şekilde sosyal medyada ünlü olanlara “ fenomen “ adını veriyoruz. Bu defa bir TikTok fenomeni hakkında çıkan haberler üzerine, Emniyet güçleri harekete geçince, büyük bir dolandırıcılık şebekesi ortaya çıkarıldı. Üstelik bu şebekenin ele başı olarak da bir sosyal medya fenomeni olması hayli şaşırtıcı oldu. Hangi fenomenin, hangi suçları işlediğini içeriğimizin devamından öğrenebilirsiniz.

Devremülk Dolandırıcılığı

Birkaç gün önce ortaya çıkarılan bir şebekeyle birlikte, devremülklerini yabancı uyruklu kişilere yüksek fiyatla satma vaatleri vererek, birçok vatandaş dolandırıldığının ortaya çıkmıştı. Yaklaşık 5 milyon liralık bir vurgun yapıldığı belirlenmiş, çetenin tümünün belirlenmesine yönelik soruşturmalar derinleştirilmişti.

Soruşturmanın ilk aşamasında 7 kişilik bir çetenin, devremülk sahiplerini arayarak, bu gayrimenkulleri yabancı kişilere çok yüksek fiyatlarla satma teklifi yapıyordu. Dolandırıcıların kurbanlarından Yılmaz çifti " Ne gecemiz gece, ne gündüzümüz gündüz. Katarlıların gelmesi için bizden uçak ve otel masrafı adı altında 32 bin TL aldılar. Verdik parayı eve geldiğimiz de 'biz ne yaptık' dedik. Dedi. Ardından çete parayı iade edeceğiz diyerek, telefonlarını aldılar. “ Orada tüm banka bilgilerimi “ kopyalamışlar diyen kadın, " 350 bin liramızın gittiğini gördük " şeklinde konuştu.

Dolandırıcılık Yöntemiyle İlgili Soruşturma Başlatıldı

Yaşananlar ile ilgili ilk ifadeler sonrasında, Emniyet güçleri çetenin yöntemlerini ve nasıl bir yapı kurduğunu incelemeye başladı. İddialara göre çetenin yapısını çözen Polis, çete liderinin sosyal medya fenomeni olan Onur Elmas olduğunu belirledi. 22 Mart 1993 doğumlu Onur Elmas, “ Lafalar “ grubuyla beraber, çok sayıda videoda yer almış bir sosyal medya fenomeni. Aynı zamanda menajerlik yapan Onur Elmas, Tiktok platformunda çok meşhur ve sürekli kendisinden söz edilen bir fenomen. Polis tarafından çete lideri olarak belirlenen Onur Elmas’ ın dolandırıcılık sayesinde kazandığı paralarla, lüks bir yaşam sürdürdüğü, sürekli yurtdışında tatiller yaptığı belirlendi. Operasyonla yakalanan Onur Elmas ve üç arkadaşı, tutuklanarak ceza evinin yolunu tuttu.

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!