Belli bir dönem birçok kişinin başına gelmiş olan rahatsızlıklardan birisi de tırnak mantarı. Öz bakım ve hijyenimizi her ne kadar doğru bir şekilde yaparsak yapalım yine de karşı karşıya gelebileceğimiz sorunlardan birisi bu durum. Peki ama tırnak mantarı ile karşılaştığımızda neler yapabiliriz? Tırnak mantarı iyileşen bir rahatsızlık mıdır? İşte sizler için tırnak mantarı konusunda bilmeniz gerekenler ve tedavi yöntemleri!

Herkesin Başına Gelebilir

Bilhassa yaz aylarında sıklıkla karşılaştığımız sorunlardan birisi olan tırnak mantarı; stres, sıcaklık, nem, aşırı terleme, aşırı kilo ve tırnak hijyenine yeterince özen göstermeme gibi nedenlerden kaynaklanabiliyor. İlk kez böyle bir rahatsızlıkla karşı karşıya geldiğimizde belki de çoğumuz doğruca eczanelere giderek mantar ilacı almışızdır. Fakat mantardan kurtulmanın tek yolu iyileşmesi uzun süreler alan bu kremleri kullanmak değil. Bunun yanı sıra evde kendi olanaklarınızla da uygulayabileceğiniz birtakım yöntemler mevcut. Ancak burada önemli olan şey, birazdan açıklayacağımız yöntemleri düzenli ve doğru bir şekilde uygulamak. Tıbbi açıdan da doktorlar genel olarak mantarlı tırnağın tırnak makası ile kesilmesini ve sonrasında da törpülenmesini öneriyorlar. Eğer oluşan mantar sınırlı bir alanda ise antifungal içerikli kremler veya tırnak cilaları da reçete edilebiliyor.

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Elma Sirkesi ile Tırnak Mantarı Tedavisi

Elma sirkesini düzenli kullanarak cildinizdeki PH seviyesini dengeleyebilir ve bir yandan da mantar oluşumuna neden olan bakterileri yok edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, bir miktar elma sirkesi ile aynı miktardaki suyu bir leğende karıştırarak ayaklarınızı bu suda yaklaşık olarak 20 dakikaya kadar tutmak. Ardından 20 dakika sonunda tırnaklarınızı güzelce durulayın ve tırnaklarınızla çevresini nemlendirici yardımıyla nemlendirin.

Yoğurt ile Tırnak Mantarı Tedavisi

Bir diğer doğal tırnak mantarı tedavisi sise yoğurtlu tedavi. Bileşenlerinde bulunan bakteri kültürleri sayesinde tırnak mantarınızı doğal bir şekilde yoğurt sayesinde iyileştirebilirsiniz. Tabi bunun için ev yoğurdu ya da prebiyotik yoğurt kullanmanız gerekiyor. Uygulama yöntemi olarak ise birkaç kaşık taze yoğurdu mantar enfeksiyonu bulunan bölgeye sürün. Sonrasında yaklaşık olarak 5-10 dakika kadar kurumasını bekleyin ve tırnaklarınızı bol ılık suyla durulayın.