Ev temizliğinde belki de hepimizin en hassas olduğu alanlar banyo ve tuvaletlerin temizliği olsa gerek. Hem kendimizin hem de ailemizin ve sevdiklerimizin sağlığı ve hijyeni için büyük önem verdiğimiz bu alanların temizliği ise önemli olmakla beraber oldukça da zordur. Özellikle kapalı ve havalandırma imkanı bulunmayan bu alanların temizliği büyük zorluklar yaratabiliyor. Hem temizliğin güç olması hem de temizlik esnasında deterjan kaynaklı zehirlenmeler birçok kişinin balına gelebilen kazalar arasında yer alıyor. Peki ama mutfak, banyo ve tuvaletlerin en iyi şekilde temizliklerinin sağlanması için neler yapabiliriz? İşte bu alanlar için temizlik önerileri!

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Mutfak, Banyo, Tuvalet Temizliği

Özellikle mutfak, banyo ve tuvalet temizliği, evlerde hijyen açısından en önemli temizlik alanlarını oluşturuyor.  Dolayısıyla bu alanlarda genel bir temizliğin yanı sıra derinlemesine bir hijyenin sağlanması da son derece önemli. Bu nedenle bu alanların temizliklerinde kullanacağımız deterjanlar ve yardımcı ürünler de oldukça itinalı davrandığımız bir konu. Bu konuda sizler için harika bir deterjan tavsiyemiz olacak. İşte sizin için evde kendi olanaklarınızla yapabileceğiniz doğal malzemelerden elde edebileceğiniz bir deterjan tarifi!

Doğal Yüzey Temizleyici

Evde kendi olanaklarınızla ve doğal malzemelerle yapabileceğiniz bir yüzey temizleyici yapmak istemez misiniz? Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

  • 4 portakalın kabukları
  • 1 cam şişe beyaz sirke
  • Farklı bir koku istiyorsanız, bitki yağı kullanabilirsiniz. Örneğin, limon yağı ya da lavanta yağı
  • 1 büyük kavanoz
  • Tülbent veya oldukça ince bir süzgeç
  • Bir sprey şişesi

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra öncelikle portakal kabuklarını cam bir kavanoza atalım ve kabukların üzerini geçecek kadar sirke ekleyelim. Bu malzemeleri 3 hafta boyunca bekletelim. Malzemelerimizi güneş almayan ve oda sıcaklığında bekletmemiz yeterli. 3 hafta bittikten sonra bir tülbent yardımıyla karışımı süzelim ve boş bir sprey şişeye alalım. Ardından üzerine yarı yarıya su ekleyelim. Son olarak içine kokusunu beğendiğiniz ve seçtiğiniz bir bitki yağını ekleyebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin ardından yüzey temizleyiciniz hazır. Hazırlamış olduğunuz yüzey temizleyicinizi toz alırken, banyonuzu temizlerken, tuvalet, banyo ve mutfak temizliklerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.