TOKİ ülkemizin her şehrinde sürekli başlattığı yeni projelerle, yeni Toplu Konutlar hazırlayarak vatandaşların hizmetine sunuyor. Toplu konut projeleri, farklı kesimleri hedef alan bir anlayışla, bütünleştirici bir yaklaşıma sahip olacak şekilde inşa ediliyor. Bu kapsamda dar gelirli vatandaşlara hitap eden konutların yanında, üst gelir grubuna da hitap eden konutla inşa ediliyor. Kurum satış aşamasında farklı yöntemler kullanıyor ve talebe orantılı olarak satışlar gerçekleştiriliyor.
Örneğin dar gelirli aileler için bir şehirde yapılmış TOKİ projesinde, kura ile satış, açık satış yöntemleri kullanılabiliyor. Yeterli talebin olmaması durumunda, elde kalan konutlar veya işyerleriyse, açık arttırmayla satış yöntemine başvurularak satılabiliyor.

TOKİ İhalesi Nedir?

TOKİ ihaleleri, belirli bir bölgede veya ülke genelinde satılması gereken konutların, açık arttırma usulüyle vatandaşlara sunulması yöntemidir. Bazen biten bir projenin tüm konut ve işyerleri ihaleyle (açık arttırma yöntemi) satılırken, bazen farklı bölgelerde talep gelmeyen konut ve işyerlerinin satılması amacıyla ihaleye başvurulmasıdır. Amaç kamu yararına olacak şekilde, bu konutlardan azami gelir elde edilmesi ve gelirin diğer projelerde kullanılmasıdır.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

TOKİ İhalelerine Nasıl Katılırım?

TOKİ ihalelerine katılmak için, öncelikle açılan ihaleleri takip etmeniz gereklidir. Toki.gov.tr ve emlakyonetim.com.tr aracılığıyla açılan ihaleleri takip edebilirsiniz. Katılmak istediğiniz ihalelerin, bu platformlar üzerinde katılım şartları ve ihale tarihi önceden açıklanır. Genel olarak şartnamede belirlenmiş kamu bankalarına, ihalesine katılacağınız konut ya da işyeri için belirlenmiş satış bedeli üzerinden teminat yatırılması gereklidir. Bu ve ihaleye göre değişen diğer şartlara uygun olan herkes ihaleye katılabilir.

Bazı ihaleler dar gelirli gruba ait konutlar için gerçekleşir. Bu tür ihalelerde şartnamede değişiklikler vardır. Örneğin ihalesine girilecek olan konut hangi ildeyse, o ilde en az 1 yıldır ikamet sorunluluğu bulunur. Dolayısıyla ihalelerin takip edilmesi ve ihalenin kendisine özel koşullarına uygun olunması ön şarttır.

Teminatı yatırılmış bir konut ya da işyeri için ihaleye katılınması, şartname ile açıklanmış tarih ve saat de ihale yerinde bulunarak gerçekleştirilebilir. Bunun yanında emlakyonetim.com.tr üzerinde bulunan canlı yayın aracılığıyla da ihaleye katılım gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilgili platforma üye olmanız ve teminatı önceden yatırmış olmanız gerekiyor. Satış bölgesi, konut özellikler gibi değişkenlere göre belirlenen satış fiyatları, 70.000 TL civarından başlayarak artan fiyatlara sahip.