Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13 Eylül tarihinde açıklanan “İlk Evim, İlk İşyerim” sosyal konut projesi, dar gelirli kesime yönelik hazırlanmış devasa bir proje. Toplamda 250.000 kişinin ev sahibi olabilmesini sağlayacak proje TOKİ tarafından koordine ediliyor. Aynı zamanda inşaat ve teslim işlemlerini de TOKİ gerçekleştiriyor. Henüz Projenin açıklanmasının üzerinden 6 gün geçmiş olmasına rağmen, 3 milyon 500 bin kişiden fazla başvurunun oluşması, ne denli önemli bir proje olduğunun da göstergesi durumunda.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Konut fiyatlarında ve yanı sıra kira fiyatlarında yaşanan ani ve durdurulamaz yükselişe karşı, devlet tarafından hazırlanarak sunulan sosyal konut projesinde, 250.000 kişi, lira öder gibi ev sahibi olacak. Dahası belirlenen aylık taksitler, şu anda ödenen kira fiyatlarının bile altında kalıyor. Toplamda 240 ay vade ile ödenecek olan konutlar için, belirli bir gelir grubunun altında olan kişiler başvuru yapabiliyorlar.

18 Yaşından Büyük Geliri Olmayan Kişiler de Başvurabiliyor

Ailesinin yanında ikamet eden, ancak 18 yaşını aşmış, henüz öğrenci olan bir kişi, hane gelirine bakılmaksızın projeye başvurabiliyor. İstanbul, Ankara, İzmir Ve Bursa olmak üzere belirlenmiş şehirlerde, hane geliri 18.000 lirayı aşmayan, diğer şehirlerde 16.000 lirayı aşmayan herkes sosyal konut projesine başvuru yapabiliyor.

250.000 konutun yanı sıra iş yeri ve konut yapılabilecek arsa olmak üzere, farklı olanaklarda bulunuyor. Ancak başvurmak isteyenler sadece konut, iş yeri veya arsa başvurusu yapabiliyorlar. İnşa edilecek konutlar, yatay mimariye sahip, en fazla 5 kattan oluşacak şekilde inşa edilecek. Aynı zamanda 2+1 ve 3+1 olmak üzere, değişen metrekarelere sahip olacaklar. Bununla birlikte başvuru sırasında, 2+1 veya 3+1 ya da metrekare gibi seçimler yapılmıyor. Öncelikle başvuran adaylar arasından 250.000 kişi kura sonucuyla belirlenecek.

Kura Ne Zaman Çekilecek?

Başvurular şu anda e-devlet sistemi üzerinden veya Ziraat Bankası ile Halkbank şubelerinden 500 TL başvuru ücreti yatırılarak yapılabiliyor. Başvurular 31 Ekim tarihine kadar devam edecek. Ardından 2022 yılının Kasım ayında etap etap başlayacak olan kuralar, 2023 yılının Mart ayına kadar tamamlanmış olacak. Kıralar evlerin inşa edilmeye başlanmasından sonra çekiliyor. Projede Ekim ayı bitmeden önce inşaatlarında başlamasına yönelik hazırlık yapılmış durumda.