Japonya, bu yaz aylarında yapılacak Tokyo Olimpiyatlarına katılacak ülkeleri, bakanlar ve liderlere eşlik edecek heyet üyelerinin sayısını Covid-19 salgının nedeniyle sınırlı tutmaya çağırdı.

Antalyaspor'un yenilmezlik serisine, Aytemiz Alanyaspor son verdi Antalyaspor'un yenilmezlik serisine, Aytemiz Alanyaspor son verdi

Japon basınında bugün yayınlanan habere göre, yabancı bir yöneticiye eşlik eden heyetteki kişilerin sayısının en fazla 11 olması gerekiyor. Yabancı bir bakana eşlik edecek heyetin de en fazla 4 kişiyle sınırlandırılması istendi. Haberde, yabancı ülkelerin büyükelçiliklerine bu konuda yazı gönderildiği belirtildi.

Bunun dışında, Japonya’ya hareket etmeden önceki 72 saat içinde heyet üyelerinin yeni bir koronavirus testinden geçmiş olması ve ülkeye gelişlerinde sağlık muayenesine girmek zorunluluğu getirildi. 

Yabancı heyet üyelerinin sporcularla temas etmelerin izin verilmeyecek ve sadece ev sahibi ülke tarafından sağlanan ulaşım imkânlarını kullanabilecek.

Halka açık etkinliklerde, maske takılması ve sık sık el yıkanması gibi sağlık kurallarına uyulmasına yardımcı olmak için Japon hükümetinin bir yetkilisi heyetlere eşlik edecek. 

Kısıtlı sayıda seyirci

Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları Düzenleme Kuruluna yakın kaynaklar, salgının yeniden artış göstermesi eğilimi nedeniyle Olimpiyat köyünün kapasitesinin en fazla yarısının kullanılmasına izin verilebileceğini belirtiyor. Büyük stadyumlara da en fazla 20 bin seyirci alınması düşünülüyor.

Kaynaklar, bununla birlikte, Japonya’da salgın durumu iyiye evrilirse bu önlemlerden vazgeçilebileceğine dikkat çekiyor. Nihaî karar nisan ayı ortalarında alınacak.

Japon hükümeti, 9 Mart’ta, mutasyon geçiren virüslerin yayılmasını önlemek amacıyla Olimpiyat Oyunlarına yabancı ülkelerden seyirci kabul edilmemesi kararı almıştı.

Japonya’da halen koronavirusun Britanya varyantı nedeniyle yabancı ülke vatandaşlarına vize yasağı uygulanıyor. Bu yasaklama 28 Aralık’ta yürürlüğe girmişti, Ocak sonuna kadar yürürlükte kalması öngörülmüştü ancak bu süre daha sonra uzatılmıştı.

Vize yasağı

Basında çıkan haberlere göre, Japon makamları, ülkede mevcut olağanüstü hâl rejimi kaldırıldıktan sonra bile belli bir süre için yabancılara vize yasağını sürdürmek niyetinde. Halen ülke dışındaki Japon vatandaşları ve ülkede yaşayan ve uzun süreli vizeye sahip yabancıların Japonya’ya girmesine izin veriliyor.

Son bir kamuoyu yoklamasına göre, Japonların yüzde 90’ından fazlası, Yaz Oyunlarının ve paralimpik oyunların koronavirus yayılımını önlemek için seyircisiz ve en az katılımla yapılması görüşünde.

Tokyo Olimpiyatları esasen 24 Temmuz – 9 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapılacaktı. Pandemi nedeniyle bir yıl ertelenen Oyunlar, yine Tokyo-2020 adı altında, 23 Temmuz – 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenlenecek. ( Ajans Bizim )