Trafiğin daha güvenli olmasını sağlayan trafik kurallarının ihlal edilmesi durumunda trafik cezaları uygulanıyor. Güvenli ve sağlıklı bir trafiğin oluşturulabilmesi amacıyla uygulanan trafik kurallarının ihlal edilmemesi gerekir. Ancak çeşitli durumlarda bu kuralların ihlal edilmesi söz konusu olabiliyor. Böyle durumlarda ise emniyet güçleri tarafından trafik cezaları uygulanabiliyor. Uygulanan bu trafik cezalarını indirimli ödeme şansı da bulunuyor. İndirimli trafik cezası ödeme koşulları neler? Trafik cezası indirimli nasıl ödenir?

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Trafik Cezalarında Erken Ödemeye İndirim Fırsatı

Trafik cezalarında erken ödeme yapan vatandaşlar indirimli ödeme gerçekleştirebiliyor. Trafik cezalarının ödenmesini teşvik etmek ve vatandaşlara bu borçlarıyla ilgili kolaylık sağlamak için devlet tarafından indirim uygulanıyor. Bu indirim hakkından yararlanabilmek için tek yapmanız gereken ise adınıza yazılan trafik cezasını erkenden ödemektir.

Trafik cezasını erkenden ödeyerek tam 25% oranında bir indirimden faydalanabilirsiniz. Trafik cezası indirimli ödemek ve 25% indirim oranından faydalanmak için 15 gün içerisinde ödemelisiniz. Trafik cezasının yazıldığı tarihten itibaren başlayarak 15 günlük süreçte trafik cezasının ödemesini gerçekleştirdiğinizde ödediğiniz tutar, 25% oranında indirimli oluyor. Böylelikle trafik cezasında yazılmış olan tutarın 25% oranındaki dilimini ödememiş oluyorsunuz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Yeni nesil trafik sistemleri aracılığıyla artık trafik kurallarını ihlal ettiğinizde cezalar sizin haberiniz dahi olmadan yazılabiliyor. Daha sonra evinize posta yoluyla tutanak bildirimi gönderiliyor. Bu nedenle pek çok kişi adınıza yazılmış trafik cezası olup, olmadığından bile habersiz olabiliyor. Trafik cezası sorgulama ve trafik cezası ödeme işlemlerini dijital kanallar üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezalarınızı “e-Devlet”, “İnteraktif Vergi Dairesi” ve “İnternet Bankacılığı” kanalları üzerinden bulunduğunuz ildeki Vergi Dairesi’ne gitmek zorunda kalmadan da ödeyebilirsiniz.


İnternetten trafik cezası ödeme kolaylığı sayesinde günlük yaşam koşturması içerisinde indirimli ödeme süresi 15 günü de kaçırmamış oluyorsunuz. İnternetten trafik cezası ödeme işlemlerinizi kolaylıkla 15 günlük periyotta yapabilir ve 25% oranındaki indirim fırsatından yararlanabilirsiniz. İnternet üzerinden yaptığınız trafik cezası ödemeleri de sisteme otomatik olarak anında yansır ve herhangi bir gecikme nedeniyle indirim hakkından faydalanamamanıza neden olmaz.