İhtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyor ama bankaların güncel faiz oranlarını merak ediyorsanız bu haber tam size göre. İşte en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları!

Bilindiği gibi bireysel ihtiyaç kredilerinin faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bu farklılıksa aslında hem ülkedeki genel ekonomik durumdan hem de bankaların kendi kaynaklarındaki farklılıklardan kaynaklanır. Bu durumda kredi kullanmak isteyen tüketiciler de doğal olarak en uygun faiz oranını sunan bankayı tercih ederek, kredi maliyetlerini en aza indirmeye çalışırlar. Çünkü faiz, bir kredinin kullanımını karşısında ödenen maliyettir. İşte, bankaların en güncel faiz oranları ve bireysel ihtiyaç kredileri!  

Banka Faizleri Neye Göre Belirlenir?

PARA

Bankaların ihtiyaç, konut ya da taşıt kredileri için düzenlemiş oldukları krediler aslında temel olarak Merkez Bankası tarafından belirlenir. Öncelikle Merkez Bankası faiz oranlarını belirler, bankalar da bu alt ve üst sınırlar dahilinde kendi faiz oranlarını belirler. Bankaların faiz oranlarını belirlerken karşılaştıkları tek sınır, Merkez Bankası’nın belirlediği alt ve üst sınırlardır. Dolayısıyla da bu sınırlar dahilinde istedikleri faiz oranını belirlemekte de serbesttirler.

Bireysel İhtiyaç Kredileri İçin Gerekli Belgeler

KREDİ PARA

Bankalar belirlemiş oldukları faiz oranlarından genellikle 36 ay vadeli olarak sundukları ihtiyaç kredileri için birtakım belgeler isteyebiliyor. Tabii ki bu belgeler bankadan bankaya ve hatta müşteriden müşteriye bazı değişiklikler gösterse de hemen hemen birçok banka ortak bir şekilde şu belgeleri istemekte:

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!
  • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyeti
  • İkamet adresini gösteren belge
  • Başvuru sahibinin gelir belgesi: Çalışanlar için maaş bordrosu ya da imzalı mühürlü maaş yazısı, serbest meslek sahipleri için ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, çiftçiler için gerekli çiftçilik belgeleri, emekliler için emekli maaşı hesap cüzdanı, kira geliri elde edenler için tapu, kira sözleşmesi gereklidir.

ING

ıng-2

Güncel faiz oranları incelendiğinde ilk göze çarpan bankalardan birisi ING Bank. ING Bank’ın, 36 aya varan ihtiyaç kredisi için belirlemiş olduğu faiz oranı %1,35.

Enpara.com

enpara-1

Aynı şekilde piyasada yer alan en avantajlı ihtiyaç kredilerinden bir diğeri de QNB Finansbank’ın sunmuş olduğu Enpara.com kredi. Enpara.com’da 36 ay vade için belirlenen faiz oranı %1,59.

Alternatif Bank %1,59 - %1,69

alternatif

Alternatif Bank da 36 ay vadeli geri ödeme imkanı ile sunmuş olduğu bireysel ihtiyaç kredisi için faiz oranını %1,59 - %1,69 olarak belirlemiş durumda.