Bankaların kredi politikaları, yönetimleri tarafından belirlenir ve farklılıklar gösterir. Örneğin bazı bankalar en az 1300 kredi puanına sahip kişilere kredi sağlarken, bazı bankalar 800 kredi notuna sahip kişilere kadar kredi sunarlar. Bununla birlikte 800 ile 1100 arasında kredi notuna sahip olan kişilere kredi sağlanması, riskin büyüklüğü anlamına gelir ve bu nedenle bankanın kişiye uyguladığı faiz oranı da buna göre yükselir. 800 ve altında kredi notuna sahip bir kişi, maalesef hiçbir bankadan kredi alamaz. Son yıllarda giderek daha keskin bir şekilde oturan kredi notu sistemi, tüm bankaların ortak bir şekilde görebildiği ve politikalarını buna göre düzenlediği bir merkez konumunda bulunuyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Kredi Notu Neden Düşer?

Bir kişinin kredi notunun düşmesinin ana nedeni, kullandıkları bankacılık ürünlerinden dolayı oluşan ödemeleri zamanında yapmamalarıdır. Örneğin kredi kartı ödemesinin asgari tutarda yapamamak, zamanında yapamamak, daha az veya dengesiz ödemeler gerçekleştirmek, doğrudan kredi notunun düşmesine neden olur.

Kullanılan kredinin zamanında geri ödemesinin yapılmaması, kullanılan kredili mevduat hesabı ya da diğer adıyla ek hesapların, geri ödemelerinin zamanında ve yeterli olarak yapılmaması, kredi notunun düşmesine neden olur. Ödemeler konusunda ki düzensizlikler, bankalar açısından sizin güvenilir bir borçlu olmadığınızı gösterir. Alacakların icralık olması, hukuki süreçle tahsil edilebilmesi gibi olaylar, kredi notunuzu iyice düşürdüğü gibi, bu durumdaki kişiler 3 ile 5 yıl süreyle bankalar tarafından güvenilmez kişi ilan edilirler ve kara listeye alınırlar.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun yükseltilmesi için en geçerli yöntem, kredi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında ve gerektiği tutarda yapmanızdır. Özellikle bankaların sunduğu ek hesaplar, kredili mevduat hesabı olarak, kredi notunun yükseltilmesinde önemli bir rol oynar. Buradan kullanılan tutarların zamanında, zamanından önce ve düzenli ödenmesi, diğer borçlarınızı da zamanında ödediğinizde, notunuzun hızla yükselmesini sağlar. Buna karşın kredi notunun düşmesi anlık olsa da, yükselmesi için mutlaka zaman gerekiyor. Kredi notu ödeme düzensizliği nedeniyle düşmüş bir kişinin, en az altı ay boyunca düzenli şekilde ödemelerini yapması halinde yükselme başlıyor.