Türk Hava Yolları'nın TK2256 sefer sayılı ve TC-JVN kuyruk kodlu Boeing 737-800 tip uçağı, İstanbul’dan Hatay’a gitmek için İstanbul Havalimanı’ndan saat 01.30' havalandıktan sonra Hatay Havalimanına inişi esnasında lastikleri patladı. İçinde 104 yolcu ve bir bebek ile 2 pilot ve 4 kabin görevlisinin bulunduğu uçağın inişi esnasında yaşananlar büyük panik yarattı. Kimsenin herhangi bir sağlık sorunu olmadan atlatılan olaya ilişkin Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün ve Hatay Valiliği açıklamalarda bulundu. İşte detaylar!

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

İniş Takımlarında Aşırı Isınma

Dün gece 01.30'da İstanbul Havalimanından havalandıktan sonra Hatay Havalimanına inmek için inişe geçen Türk Hava Yolları'nın TK2256 sefer sayılı ve TC-JVN kuyruk kodlu Boeing 737-800 tip uçağının inişi esnasında lastikleri patladı. Olayla birlikte hızlı bir şekilde harekete geçen DHMİ ekipleri, uçağın aşırı ısınma oluşan iniş takımlarına hızlıca müdahale ederek soğutmayı başardı. Hemen akabinde Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün, olayla ilgili yaptığı açıklama yaparak durumla ilgili bilgilendirme yaptı. Üstün; uçağın iniş sırasında uçağın lastiğinin patladığını ve bu patlamadan kaynaklı olarak uçağın iniş takımlarından birinde aşırı ısınma meydana geldiğini belirtti. Yolcular hakkında da herhangi bir sağlık sorunu olmadığını açıklayan Üstün şu şekilde açıklama yaptı:

"TK-2256 sefer sayılı İstanbul (IST) - Hatay (HTY) seferinde uçağımızın iniş sırasında lastiği patlamıştır. Bu patlamaya bağlı olarak uçağın iniş takımlarından birinde aşırı ısınma meydana gelmiş ve itfaiye ekipleri iniş sonrası duruma hızlı şekilde müdahale ederek soğutmayı sağlamışlardır. Misafirlerimiz ve ekiplerimiz güvenli şekilde uçaktan tahliye edilmiştir. Sağlık durumlarında bir sorun yoktur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur".

Valilik de Açıklama Yaptı

Hatay Havalimanında yaşanan olayın ardından Hatay Valiliği'nden de açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada; "İstanbul-Hatay seferi yapmak üzere saat 02:50 sıralarında İstanbul'dan kalkış yapan Türk Hava Yollarına ait TK 2256 isimli uçak saat 03:11'de Hatay Havalimanındaki 04 pistine inişi esnasında tekerleri patlayıp alev almıştır. Olaya 35 saniyede müdahale ettiği tespit edilmiştir. Uçakta bulunan 105 yolcu ve 6 kabin personeli sorunsuz olarak uçaktan tahliye edilmiştir. Yaşanan bu olaydan dolayı havalimanımızın pisti 24 saat süreyle notamlanarak uçuş trafiğine kapatılmış olup, pistin tekrardan uçuş trafiğine açılması için çalışmalar ilgili birimlerce hızla devam etmektedir" denildi.

Yolcuların tahliyesi ise sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirildi.