Kültürümüzün vazgeçilmez içeceklerinden birisi olan Türk kahvesini sevmeyenimiz yoktur. Ama Türk kahvesinin kıvamını tutturmaksa oldukça önemli başka bir konu tabii ki. Şekersiz, az şekerli, orta ya da şekerli gibi çeşitlerde yapılan ama nasıl olursa olsun köpüklü köpüklü bir kahve için bazı püf noktalarına dikkat etmemiz gerekiyor. İşte sizler için köpüklü ve mis gibi bir Türk kahvesi tarifi ve püf noktaları!

Köpüklü Türk Kahvesi İçin Püf Noktaları

Eğer bol köpüklü bir Türk Kahvesi yapmak istiyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalarından bahsetmekte fayda var. Bunun için ilk ihtiyacınız olan malzeme tabii ki taze çekilmiş bir Tük kahvesi. Eğer taze çekilmiş kahve bulma olanağınız yoksa bu durumda marketten almış olduğunuz kahveyi ağzı kapalı bir kapta saklamaya dikkat edin. Hatta kahve kavanozunuzu buzdolabınızda muhafaza etmek kahvenizin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra kahvenizi yaparken mutlaka soğuk ve hazır su kullanmaya dikkat edin. Çeşme sularının fazla klorlu olması kahvenizin köpüksüz olmasına neden olabilir. Bu nedenle soğuk ve hazır su kullanmanızı tavsiye ederiz.

Türk Kahvesi Yapımı

Köpüklü ve 2 kişilik orta bir Türk kahvesi yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!
  • 2 tatlı kaşığı Türk Kahvesi
  • 2 fincan su
  • 2 çay kaşığı şeker

Öncelikle cezvemize 2 tatlı kaşığı kahvemizi tepeleme olacak şekilde koyalım. Ardından şekerimizi ve suyumuzu da ilave ettikten sonra kahvemizi ocağa almadan önce güzelce karıştıralım. Karıştırma işlemini mutlaka ocağa koymadan önce yapmalısınız. Aksi takdirde kahvenizin köpüğü söner. Kahvenizi güzelce karıştırdıktan sonra ocağınızın en küçük bölümüne ve mutlaka kısık ateşe koyalım. Güzel ve köpüklü bir kahvenin en önemli püf noktalarından birisi de kahvenin kısık ateşte yavaş yavaş pişmesidir. Kahveniz ocakta bir süre sonra kabarmaya başlar. Bu aşamada yapmanız gereken şey de oldukça önemli. Bu esnada cezvenizi ocaktan alarak fincanlarınızı yarısına kadar dolduralım. 2 fincanı da yarısına kadar doldurduktan sonra tekrar ocağa tutup kahvenin kabarmasını sağladıktan sonra fincanların geri kalan kısımlarını da dolduralım.

Kahvemiz hazır, afiyet olsun.