KOBİ’lere özel bir destek olarak TOBB ve Kredi Garanti Fonu destekli hazırlanan “Nefes Kredisi” işletmelerin salgın nedeniyle yaşadıkları kayıpları gidermeleri için düşük faizli bir destek olarak hazırlandı. Halkbank, İş Bankası ve Ziraat Bankası ile varılan anlaşmalar sonucunda KOBİ’lere sunulan fon, 6 ay geri ödemesiz olmak üzere 18 ay vadeye sahip.


Halkbank TOBB Nefes Kredisi


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Kredi Garanti Fonu arasında varılan protokol gereği, Halkbank fonun KOBİ’lere sunulması için anlaşmaya varılan bankalardan biridir. 2021 Nefes Kredisi TOBB’a bağlı olan Ticaret ve Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası, Ticaret Borsalarına Kayıtlı firmalara sunulan bir destek.


Kredi limiti kesinleşmiş son mali yıl cirosu 0 ile 1.000.000 TL arasında olan işletmeler için 50.000 TL, 1.000.001 ile 10.000.000 TL arasında olanlar için 200.000 TL olarak belirlenmiş durumda.


İş Bankası 2021 TOBB Nefes Kredisi


TOBB ve KGF ile Nefes Kredisi protokolü imzalayan diğer bir banka İş Bankası. Nefes kredisine uygulanan faiz oranı yıllık %17,5 ve kredi 6 ay geri ödemesiz 18 ay vadeyle sunuluyor. Krediye yine TOBB’a bağlı oda ve borsalara üye olan işletmeler başvurabiliyor. Kredi kullanımları 31 Temmuz 2021 tarihine devam ediyor.


Ziraat Bankası TOBB Nefes Kredisi


Kamu bankası olarak Ziraat Bankası’da TOBB Nefes Kredisi için protokol imzalayan bankalardan biri. TOBB’a bağlı oda ve borsalara kayıtlı cirosu 0-10.000.000 TL arasında olan tüm işletmeler nefes kredisinden faydalanabiliyor. Krediye uygulanan yıllık faiz oranı %17,5. İlk ay geri ödemesiz olan kredi 18 ay vade seçeneğiyle sunuluyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli


Krediye başvurmak isteyen işletmelerin KOBİ vasfına sahip olmaları ön koşul. 31.12.2020 Tari,hi öncesine göre %25 gelir kaybı yaşadığını belgeleyen tüm işletmeler nefes kredisi başvurusu yapabiliyorlar. Bunun yanında TOBB’a bağlı oda ve borsalara üye olsalar bile, Tarım kredi kooperatifleri, kredi kefalet kooperatifleri, kuyum ticareti yapan kuruluşlar ve kıymetli maden aracı kuruluşları, faktoring şirketler, döviz büroları, esnaf sanatkar kredi kefalet kooperatifleri nefes kredisinden faydalanamıyor. Kredi geri ödemeleri aylık eşit taksitli şekilde gerçekleştiriliyor.