Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre; evlenenler sayısı son 20 yılda azalırken boşananların sayısı da artış gösterdi. Özellikle Ak Parti iktidarı döneminde boşanma sayılarında görülen artış dikkat çekerken boşanmaların nedeni de dikkat çekici. Araştırmaya göre son zamanlarda yaşanan boşanmaların en önemli nedeni olarak sevgi eksikliği görünüyor. İşte detaylar!

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Sevgisizlik Boşanma Nedeni

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayınlamış olduğu verilere göre, son 20 yılda ülkede evlenenlerin sayısı yüzde 20 oranında azalış gösterirken, boşanmaların oranı ise yüzde 47 oranında arttı. Özellikle Ak Parti iktidarı döneminde yaşanan bu durumda boşanan çiftlerin en çok şikayet ettikleri konu sevgi eksikliği oldu. En başta ekonomik nedenlerden kaynaklanan boşanmadaki artış oranlarının ülkemizde gün geçtikçe daha da artmaya devam edeceği düşünülüyor. Şiddetli geçimsizlik nedeninin altında yatan etkenler arasında ise ekonomik yetersizlikler, ilgi ve sevgi eksikliği gibi nedenler yer alıyor.

Boşanmalar En Çok İlk 5 Yıl Gerçekleşiyor

Ülkemizde gerek ekonomik nedenlerden dolayı gerekse de sevgi eksikliği gibi nedenlerden dolayı boşanmaların oranı gün geçtikçe daha da artıyor. Yapılan araştırmalar ise boşanmaların yüzde 33'ünün evliliğin ilk 5 yılında gerçekleştiğini gösteriyor. Bu şekilde çiftlerin birbirleri ile yollarını ayırmalarının en önemli nedenleri arasında ise yüzde 32 ile sorumsuz ve ilgisiz davranma gerekçeleri geliyor. Sorumsuz ve ilgisiz davranma nedeninin ardından yüzde 14 ile aldatma, yüzde 9,8 ile evin geçimini sağlayamama ve yüzde 8 ile şiddet eğilimi gerekçeleri bulunuyor.

Uzmanlara göre boşanmaların başka ve önemli bir diğer nedeni ise sosyal medya. Psikiyatristlere göre sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar nedeniyle çiftlerin sürekli kendilerini başkalarıyla kıyasladıklarını bunun da ilişki içinde ayrı bir mutsuzluğa neden olduğu ifade ediliyor.

Tüm bu sayılan nedenlerden ötürü ise Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklamış olduğu istatistiki veriler oldukça çarpıcı ve düşündürücü. bu verilere göre son kez ifade etmek gerekirse, ülkede 2021 yılında evlenen çiftlerin sayısı 2020 yılına göre yüzde 15,02 oranında artarak 561 bin 710'a yükselirken, boşanma sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 27,46 artışla 174 bin 85' e yükselmiş durumda. Kısacası rakamlar son dönemlerde boşanmaların hızla arttığını ve bunun ana nedeninin de sevgisizlik ve ilgisizlik olduğunu ortaya çıkarıyor.