E-Devlet sistemi geliştirilmeye devam ediliyor. İlgili bakanlıklar tarafından her geçen gün yeni hizmetlerin tanıtılıyor. Vatandaşların devlet kurumları, belediyeler gibi pek çok kurumla olan işlemini elektronik ortamda halledebilmesini sağlayan e-Devlet sistemi, 2022 yılında binlerce hizmete yer veriliyor. Vatandaşlar e-Devlet sistemi üzerinden 7/24 hemen hemen tüm resmi işlemlerini yapabiliyor. Açıklanan son yenilikle birlikte e-Devlet sisteminde yeni bir dönem başladı. E-Devlet sistemine getirilen mobil operatör hizmetiyle ilgili detaylar belli oldu.

E-Devlet Portalına Mobil Operatör Hizmetleri Geldi

E-Devlet sisteminde iyileştirmelere devam ediliyor. Her gün yeni bir uygulamanın ve hizmetin açıldığı e-Devlet sistemi sayesinde artık vatandaşlara sadece devlet işlerini değil, diğer pek çok resmi işlemini de portalda yapabiliyor. 7 gün 24 saat kolayca işlem yapılabilen elektronik devlet portalı e-Devlet kapısında mobil operatörlere ilişkin bir hizmette getirildi.
Yeni dönemde artık vatandaşlar e-Devlet sistemi üzerinden mobil operatörlerle yapılan anlaşma çerçevesinde ücretsiz internet bağlantısıyla işlem gerçekleştirebilecek. Yani ilgili bakanlıkların, Türkiye’deki GSM operatörleri ile yaptığı yeni anlaşma kapsamında e-Devlet sisteminin mobil bağlantı üzerinden kullanıldığında veri tüketimi, kullanıcının mobil internet kotasından harcamayacak. Böylelikle vatandaşlar e-Devlet bağlantısını mobil ağ üzerinden ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilme şansına sahip olacak.

Yeni Uygulamaya Dair Açıklama Yapıldı

E-Devlet platformunda başlatılan yeni döneme ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yayınlandı. Söz konusu açıklamada vatandaşların dijital hizmetlere daha kolay şekilde erişebilmelerini sağlamak için önemli çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çekildi. Bu doğrultuda gerçekleştirilen çalışmalardan birisinin de 2022 Ağustos ayı itibariyle devreye alındığı belirtildi. Yapılan yeni çalışma ile birlikte vatandaşlar hangi GSM operatörü abonesi olduğu fark etmeksizin e-Devlet Kapısı platformundaki kullanımlarının, bundan böyle mobil internet kotasından harcamayacağını açıkladı. Bu şekilde hem tüm devlet ve diğer resmi işlemlerin dijital ortamda daha güvenli, daha hızlı ve artık tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmeye başlanacağı belirtildi.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

2022 yılında e-Devlet Kapısı kullanan vatandaş sayısının 60.000.000 olduğu açıklanmıştı. Hali hazırda 886 farklı kurum tarafından 6.655 adet farklı hizmetinde e-Devlet Kapısı’nda yer aldığı açıklandı.