Türk lezzetleri ve tatlıları içerisinde önemli bir yeri olan lokumun en meşhur olduğu yerlerden birisi de Afyonkarahisar. Dilimize Afyon lokumu olarak yerleşen ve büyük bir popülerlik kazanan Afyon lokumuna ulaşmak içinse tek yapmanız gereken Afyonkarahisar'a kadar gitmek değil elbette. Hatta birazdan vereceğimiz tarif sayesinde evde kendi mutfağınızda bile Afyon lokumu yapabilirsiniz. İşte sizin için yalancı Afyon lokumu!

Afyon Lokumu Malzeme Listesi

Meşhur Afyon lokumunu kendiniz yapmak istiyorsanız eğer öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlayalım. Bunun için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!
  • 1 su bardağı hindistan cevizi
  • 1 litre süt
  • 1 Su bardağı şeker
  • 5 Dolu yemek kaşığı un
  • 125 gram margarin ya da tereyağı
  • 1 Paket kakaolu bisküvi

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi yalancı Afyon lokumunun yapımına.

Yalancı Afyon Lokumu Yapımı

Yalancı Afyon lokumunun yapımı için gerekli olan malzemelerimizi hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi yapım aşamalarına. Bunun için öncelikle fırın tepsimizin üzerine 1 su bardağı hindistan cevizini dökelim ve tepsiye yaydıralım. Diğer yandan bir tencereye 1 litre sütü koyduktan sonra içine dolu dolu 5 yemek kaşığı unu katalım. Yine bu karışımın üzerine 1 su bardağı şekeri de ekledikten sonra sürekli karıştırarak pişirelim. Bir süre sonra 125 gram tereyağı ya da margarini de ekledikten sonra eriyene kadar karıştıralım. İçine rendelenmiş portakal kabuğunu ya da vanilya paketimizi de ekleyelim. Tüm bu malzemeler iyice eridikten sonra hindistan cevizi dökmüş olduğumuz fırın tepsisini alalım ve karışımı tepsiye dökelim. Üstünü düzledikten sonra yaklaşık olarak 5 - 6 saat kadar buzdolabında bekletelim. Diğer yandan kakaolu bisküvilerimizi iyice ezelim. İçine 2 ya da 3 adet muz ekleyip onları da ezerek bisküvi ile karıştıralım. Dolaba bıraktığımız tepsiyi çıkartarak dilimleyelim. Kakaolu iç harcımızı dilimlere yerleştirelim ve saralım. Dilerseniz bu şekilde sarmış olduğunuz lokumları böyle de servis edebilirsiniz. Ya da daha küçük dilimler haline getirerek bölebilir ve öyle servis edebilirsiniz. Böylelikle Afyon'a kadar gitmenize gerek kalmadan kendi Afyon lokumunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Eğer isterseniz içine ceviz ya da antep fıstığı gibi eklemeler de yapabilirsiniz.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!