Uçağa Tutunarak Kaçmaya Çalışmışlardı! Afganistan'daki Olay Yaratan Görüntülerin Arkasından Bir Aile Dramı Çıktı

Taliban'ın ele geçirdiği Afganistan'dan kaçmaya çalışan halk, havaalanlarına akın etmişti. Trajedilerin yaşandığı kaçış anlarının en çok dikkat çeken görüntülerinden birinden de aile dramı çıktı.

Güncel 18.08.2021 - 19:24 18.08.2021 - 19:43 Dilek Y.

ABD'nin çekilmesinden hemen sonra Afganistan'ı ele geçiren Taliban, Afganistan başta olmak üzere bütün dünyada korku ve paniğe neden oldu. Taliban'dan kaçmak için havaalanlarına yığılan halk, başkent Kabil'den havalanan ABD uçaklarına binebilmek için elinden geleni yaptı. Uçağa binemeyenlerin Taliban'a teslim olmaktansa havalanan uçaklara tutunarak kaçmaya çalışması yürekleri yaktı. Uçağın kanadına tutunup gitmeye çalışırken yere çakılan iki kişinin hikayesinden ise bir aile dramı çıktı.

Kardeşler Ölüme Beraber Gitti

Afganistan tahliyesi

Uçağın kanadına tutunarak kaçmaya çalışırken metrelerce yükseklikten düşen iki kişinin görüntüleri yeni bir insanlık dramı olarak tarihte yerini aldı. Afgan medyasından gelen bilgilere göre, bu trajik görüntülerde yer alan iki kişinin kardeş olduğu ortaya çıktı. Annelerine bakmak için pazarda meyve ve sebze satan kardeşler ölüme birlikte gitti. Cesetleri ailelerine teslim edilen gençlerin kimlikleri açıklanmadı ancak birinin 16, diğer kardeşin ise 17 yaşında olduğu aktarıldı. 

Hesap Sordular

afganistan

Afganistan'daki Twitter kullanıcıları da olayı öğrendikten sonra kardeşleri tanıdığını belirten mesajlar atarak onları andı. Bir kullanıcı gözyaşlarına boğulduğunu söyleyerek, "Onlar halamın komşularıydı. Annelerine bakmak için meyve, sebze satarlardı. Şimdi o kadın yalnız kaldı. Taliban şiddeti yüzünden… Şimdi ona kim bakacak?” diyerek hesap sordu. 

Zorunlu İniş Yapıldı

Afganistan ordusu

Öte yandan, görüntülerin gerçek olup olmadığı da Türkiye'de hala tartışılıyor. Ama kardeşler uçağın iniş takımları ve kanadına tutunarak kaçmaya çalıştığı için bedenleri tekerlek bölmesinin içinde asılı kaldı. Bu nedenle iniş takımlarında arıza meydana geldi ve uçak Katar Havaalanı'na zorunlu iniş yapmak zorunda kaldı. ABD Hava Kuvvetleri ise bu uçakla ve yaşanan olaylarla ilgili yeni bir soruşturma başladığını ve uçağa soruşturma kapsamında el konulduğunu açıkladı. Böylece, görüntülerin gerçek olduğu da tekrar kanıtlanmış oldu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@