Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uçakla seyahat eden yolcular için uygulanan koronavirüs kurallarının son güncel tablosunu paylaştı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün paylaştığı ''Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Ülkelere Giriş Tablosu''na göre, yurt dışından Türkiye'ye gelecek olan yolcuların son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonucunu ibraz etmesi gerekiyor.

İngiltere, Brezilya, Güney Afrika ve Danimarka'dan Türkiye'ye direkt uçuş olmamasına rağmen, üçüncü ülkeler üzerinden ülkemize gelen ve son 10 gün içerisinde bu ülkede bulunmuş kişilere ise 14 gün ev karantinası uygulanacak.


Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün paylaştığı ''Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Ülkelere Giriş Tablosu''nda Türkiye'ye gelecek ve Türkiye’den başta ABD, Almanya ve Çin olmak üzere toplam 159 ülkeye gidecek yolcular için getirilen kurallar yer aldı.

Konuyla ilgili olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) internet sitesinden yapılan açıklamada, ''Ülkemizden yurt dışına seyahat edecek yolcuların ve ülkemize yurtdışından giriş yapacak yolcuların, Covid-19 tedbirleri kapsamında uymaları gereken kurallar ve şartlarla ilgili; Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan Ülkelere Giriş Tablosu, 25.03.2021 tarihinde yayımlandı.Tablodaki veriler 25.03.2021 tarihinden itibaren geçerlidir'' ifadesine yer verildi.

Tabloya göre,yurt dışından Türkiye'ye gelecek olan yolcuların son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonucunu ibraz etmesi gerekiyor.

İngiltere, Brezilya, Danimarka ve Güney Afrika'dan gelecek yolcular için ise ''Ülkemize havayoluyla giriş mümkün değildir.
Üçüncü ülkeler üzerinden ülkemize gelen ve son 10 gün içerisinde bu ülkede bulunmuş kişiler 14 gün ev karantinasına alınır. 10'uncu günce PCR testi zorunluluğu vardır" kuralı getirildi.

Tadına Bakanların Tarif İçin Peşinden Koşacağı Lazanya'nın Püf Noktalarını Şeflerden Öğrendik, Aslında Sırrı... Tadına Bakanların Tarif İçin Peşinden Koşacağı Lazanya'nın Püf Noktalarını Şeflerden Öğrendik, Aslında Sırrı...

Türkiye'den ABD'ye gidecek yolculara da ek önlemler geldi. Buna göre, ''2 yaş ve üstü kişilerin uçuştan önceki 3 takvim günü içinde Covid-19 testi yaptırma ve negatif sonuçlarını yazılı olarak uçuş öncesinde ilgili havayolları yetkililerine ibraz etme zorunluluğu bulunuyor. Daha önce virüse yakalanmış olan kişilerin ise uçuştan önceki 90 gün içinde Covid-19'dan iyileştiklerine dair belgeler sunmaları gerekiyor''.


Almanya'ya herkes gidemiyor
Türkiye'den Almanya'ya gidişlere de yeni kurallar geldi. Bu ülkeye de ''Sadece önemli bir rolde hizmet eden veya seyahatlerine acil bir ihtiyaç olan kişiler giriş yapabiliyor. Ülkeye girişten 48 saat önce yaptırılmış negatif PCR, RT-LAMP ve TMA test sonucu ibrazı gerekiyor.''


Çin nükleik asit testi istiyor
Türkiye'den Çin Halk Cumhuriyeti'ne (ÇHC) gitmek isteyen yolcular için belirlenen kurallar da şöyle:

''Ülkeye girişte uçuştan önceki 3 gün içerisinde yurt dışındaki ÇHC misyonlarının uygun gördüğü kurumlarda nükleik asit testi yaptırmak, ÇHC vatandaşlarının "WeChat" isimli uygulama üzerinden gerekli onayı almaları, yabancı yolcuların ise uçuş öncesinde bir sağlık durumu beyannamesi almak için negatif test sonuçlarıyla birlikte bulundukları ülkelerdeki ÇHC misyonlarına başvurmaları zorunludur.

Yolculardan uçuştan önceki 48 saat içerisinde nükleik asit testinin yanı sıra IgM antikor testi (serum IgM antibody test) yaptırmaları istenmektedir.

Yolcular ülkeye girişte/dönüşte ÇHC makamlarınca gösterilen otellerde, kendi bütçeleriyle, 7 günü Çin yerel makamları tarafından belirlenen pandemi otelleri/merkezlerinde; 7 günü -tercihen 5’inci günde yapılan testin negatif çıkması halinde ev karantinası olacak şekilde, 14 gün zorunlu karantinaya girmektedirler.

Karantina süresi sonunda PCR Testi tekrarlanmaktadır. Yolcular, Çin’e varışları akabinde en az 3 nükleik asit testine tabi tutulmaktadırlar. Yolcular karantinaya ilaveten 7 gün daha tıbbi müşahede altında tutulmaktadırlar.''