Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, üniversite bünyesindeki Akdeniz Teknoloji Transfer Merkezi’nin (TTO) üniversite ile sanayi arasında köprü görevi yapacağını belirtti.

Rektör Özkan, merkezi ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili TTO Müdürü Prof. Dr. Ömer Halil Çolak’tan bilgi aldı.

Üniversite - sanayi iş birliğinin önemine dikkat çeken Özkan: ‘’Akdeniz TTO üniversitemiz ile iş dünyası arasında köprü. Akdeniz Üniversitesi’nde üretilen bilimsel ve teknolojik bilginin toplumsal faydaya ve ekonomik değere dönüşümünü çok önemsiyoruz. Akdeniz TTO’nun üniversitemiz ile iş dünyası arasındaki köprü görevini üstlendi. Yapılan çalışmalar şehir üniversite birlikteliğine güzel bir örnek’’ dedi.

Akdeniz TTO’ya bölgede girişimcilik ekosisteminin oluşmasında önemli bir görev düştüğünü anlatan Pro. Dr. Özkan, şöyle devam etti.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

‘’Akademik çalışmaların sanayiye yönelik ürün ve hizmetlere dönüşmesi için Akdeniz TTO’nun üniversite-sanayi iş birliğinde aktif rol üstlenerek iletişimi sağlaması ve bu anlamda iş geliştirme çalışmaları yürütmesi çok önemli. Aynı zamanda TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim (BİGG) uygulayıcı kuruluşu olan Akdeniz TTO, teknoloji alanındaki yenilikçi ürünlerin piyasaya çıkması için de önemli bir platform.”

Merkez Müdürü Çolak da, Akdeniz TTO’nun bölgesinde TÜBİTAK 1513 Teknoloji Transfer Ofisi Destek Programından yararlanan tek teknoloji transfer ofisi olduğunu bildirdi. Çolak, “Çok sayıda kurumsal proje, üniversite-sanayi iş birliği projesi halen aktif olarak yürütülüyor. 70’e yaklaşan teknoloji portföyü ile ticarileştirme faaliyetleri de devam ediyor” dedi. ( Ajans Bizim )