Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Ülkemizde eğitimin desteklenmesi ve kendisini daha iyi geliştirmiş yeni nesiller yetiştirilebilmesi için maddi destekler sağlanmaktadır. Türkiye genelinde kamu kurumları, özel kuruluşlar ve vakıflar tarafından gerçekleştirilen eğitim öğretim dönemine özel öğrenci bursu destekleri, öğrencileri okumaya teşvik ediyor. Kurum ve kuruluşların dışında vatandaşlarında bireysel olarak öğrenci okuttuğu günümüzde, öğrencilere burs veren kurumlar ve burs şartlarıyla ilgili son gelişmeler haberimizde!

Kaymakamlık Öğrenci Bursu

Ülkemizde öğrencilere burs veren kurumlar arasında en yaygın bilineni Kaymakamlıklar oluyor. Türkiye’nin 81 şehrindeki tüm kaymakamlıklar tarafından bölgesinde ikamet eden/eğitim gören öğrencilere maddi destek sağlamaktadır. Kaymakamlık öğrenci bursu ile ilkokul, ortaöğretim, lise ve hata lisan düzeyi eğitim alan öğrenciler burs alma hakkına sahip olabilmektedir. Kaymakamlık öğrenci bursundan faydalanmak isteyen öğren ilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve örgün eğitimine devam ediyor olması aranan temel şarttır. Bu dışında öğrenci bursu alabilmek için sosyal güvencesinin olmaması ve tabii ki hane gelirinin kişi başına 2022 asgari ücret tutarının 3’te 1’inden fazla olmaması şartları da aranıyor.

Kaymakamlıklar tarafından belirlenen öğrenci bursu şartlarını tamamlayan tüm öğrenciler başvuru yapabiliyor. Yapılan başvuru neticesinde ilkokul ve ortaöğretim öğrencilerine 500 TL, lise ve lisans eğitimi gören öğrenciler için ise en düşük 456 TL, en yüksek ise 900 TL burs desteği sağlanmaktadır.

Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Bursu

Türkiye’de eğitimi destekleyen en önemli vakıflardan birisi olan ve eğitim gönüllerinin bir araya geldiği Türk Eğitim Vakfı(TEV), öğrencilere en fazla destek veren vakıflar arasında da yer alıyor. TEV tarafından her yıl on binlerce ihtiyaç sahibi öğrencinin, eğitim hayatına kesintisiz bir şekilde devam edebilmesini sağlayacak burs desteği yapmaktadır.

TEV öğrenci bursu meslek lisesi öğrencileri, üniversite öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri ve doktora öğrencileri için verilmektedir. Doktora öğrencileri 1.600 TL, yüksek lisans öğrencileri 1.200 TL, üniversite öğrencileri 800 TL ve meslek lisesi öğrencileri 350 TL tutarında burs desteği alabiliyor.
TEV öğrenci bursu başvurusu için ihtiyaç sahibi olunması, gelir getiren bir işin olmaması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması ve tabii ki 4 üzerinden en düşük 3 not ortalamasına sahip olunması gerekmektedir.