Eğitim hayatını sürdüren üniversite öğrencilerinin giderleri de doğal olarak artmaktadır. Eğitim masraflarından konaklama ve beslenme ihtiyaçlarına kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek üniversite öğrencileri için zorlu olabiliyor. Özellikle dar gelirli üniversite öğrencilerinin yaşadığı maddi zorluğu ortadan kaldırmak için bazı kurum ve kuruluşlar tarafından üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veriliyor. İşte Türkiye’de 2022-2023 eğitim öğretim dönemi için üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar ve burs şartları!

Mehmet Zorlu Vakfı Bursu

Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar arasında Mehmet Zorlu Vakfı bulunuyor. Vakıf tarafından üniversite öğrencilerinin başarı performansları ile genel maddi ihtiyaç durumuna göre değerlendirme yapılıyor. Uygun kriterlere sahip olan üniversite öğrencilerine her eğitim öğretim döneminde Ekim ile Haziran ayları arasında toplam 9 ay boyunca aylık burs ödemesi desteği vermektedir.

TÜBİTAK Bursu

TÜBİTAK, her eğitim öğretim döneminde üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veriyor. Kurum tarafından Türkiye’de doğa bilimleri, mühendislik, teknoloji, tıbbi bilimler, tarımsal bilim, sosyal bilim ve beşeri bilim alanlarında “tezli” yüksek lisans yapan öğrenciler geri ödemesiz öğrenci bursu alabiliyor. TÜBİTAK, başvurulara istinaden genel not ortalamaları ile ALES puanları üzerinden değerlendirme yapmaktadır. Uygun olan adaylar için karşılıksız olarak 2 yıl boyunca aylık 1.500 TL’ye varan burs ödemesi yapılmaktadır.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Sabancı Vakfı Bursu

Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından her eğitim öğretim döneminde binlerce öğrenci için üniversiteye giriş bursu desteği verilmektedir. İhtiyaç sahibi olan ve YKS’de başarılı olan öğrencilere yönelik olarak vakıf tarafından her eğitim öğretim döneminde burs ödemesi yapılmaktadır.

Sabancı Vakfı’nın sunduğu üniversiteye giriş bursu YKS’de vakfın belirlemiş olduğu taban puanları yakalamış/geçmiş olan ve yine vakıf tarafından burs kontenjanı uygulanan üniversitelere yerleştirilen başarılı öğrencilerin maddi durumlarının yetersiz olması durumunda verilmektedir.

İstanbul Ticaret Odası Öğrenci Bursu

İstanbul Ticaret Odası(İTO), her eğitim öğretim döneminde İstanbul’da bulunan devlet üniversitelerinin belirlenen bölümlerinde eğitim gören üniversite öğrencilerine maddi destek sağlamaktadır. Buna göre İstanbul’daki devlet üniversitelerinin iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler, endüstri ve işletme mühendisliği, siyasal bilimler fakültesi ve bankacılık ve sigortacılık yüksek okulu(4 yıllık) bölümlerinde eğitim gören ihtiyaç sahibi olan öğrenciler yararlanabilmektedir.