2022-2023 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte öğrencilerin yurt ihtiyaçları da son dönemde gündemden düşmüyor. Yeni eğitim öğretim döneminde Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) hizmetlerinden yararlanacak öğrenciler belli oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından KYK başvuruları 28.08.2022 tarihinde alınmaya başlamıştı. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu açıklanan KYK yurt sonuçları ve genel yurt hizmetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. İşte KYK yurt ücretleri ile ilgili tüm detaylar!

KYK Yurtları ve Özel Yurt Ücretleri

28 Ağustos’ta başlayan KYK yurt başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Bakan Kasapoğlu, 2022-2023 eğitim dönemine yönelik olarak KYK yurt hizmetleri hakkında genel açıklamalarda bulundu.

Bununla birlikte 2023-2023 eğitim öğretim döneminde geçerli olacak KYK yurt ücretleri ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Buna karşın 2022 Temmuz ayında gelen asgari ücrete ara zam çerçevesinde KYK yurt ücretlerine de zam geleceği tahmin ediliyor. Hatta uzmanlar KYK yurt ücretlerinin yeni eğitim öğretim döneminde 500 TL ile 800 TL seviyesinde seyredeceği değerlendirmelerinde bulunuyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

2022-2023 eğitim öğretim dönemi için özel yurt fiyatları ise Türkiye’nin tüm il ve ilçelerine göre farklılık gösteriyor. Yeni eğitim öğretim döneminde özel yurt ücretlerinin yıllık bazda 20.000 TL ile 80.000 TL aralığında olacağı beklentisi bulunuyor.

KYK Yurt Ücreti Ödemesi Nasıl Yapılır?

KYK yurt sonuçlarının açıklanmasının ardından on binlerce öğrenci için KYK yurt ücreti ödeme işlemi süreci başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından KYK yurt ücretleri her eğitim öğretim döneminde aylık olarak tahsile dilmektedir. Bu çerçevede Bakanlık bünyesinde KYK yurt hakkı kazanan öğrenciler kayıt günü ilk KYK yurt ücreti ödemesini yapmaktadır. Eğer öğrenci KYK yurt kayıt sildirme işlemini yapar ise kaydın silindiği tarihten itibaren geriye kalan günler hesaplanarak, ücretin iadesi gerçekleştirilmektedir.

KYK yurt ücreti ödeme işlemlerinin her ay mutlaka ilgili ayın 10.günü saat 23:59’a kadar gerçekleştirilmesi gerekmektedir. KYK yurt ücreti ödeme işlemleri banka havalesi ve EFT işlemleriyle de gerçekleştirilebilmektedir.