Ekonomik sistemimizin yeni kurallar altında şekillendiği 2000’ li yıllarda, kredi kartı artık vazgeçilmez bir yaşam gereci haline dönüştü. Özellikle son yıllarda artık tamamen yaygın hale gelen e-ticaret, kredi kartı kullanımını neredeyse zorunlu hale getiriyor. Ancak kredi kartı alabilmek için gelir belgesinin olması zorunluluğu, özellikle öğrenci kesim için büyük bir sorun oluşturuyor. Bu çerçevede öğrencilere kredi kartı veren bankalar, sürekli araştırma konusu oluyor. Bazı bankalar kredi ürünleri çerçevesinde, öğrenciler için hazırladıkları kredi kartı ürününü de bulunduruyor. Okuyucularımız için hangi bankaların, öğrencilere de kredi kartı sunduğunu inceledik.

Öğrenciler İçin Kredi Kartı Başvurusunda Hangi Belgeler İsteniyor?

Hemen hemen tüm bankalarda öğrenciler için sunulan kredi kartı için aranan koşullar şunlar, T.C. vatandaşı olmak, 18 ile 25 yaş arasında olmak, tüketici sözleşmesini imzalamak, kimlik belgesi ibraz etmek, öğrenci belgesine sahip olmak. 18 Yaşının altında ki öğrenciler maalesef kredi kartı alamıyor. Bunun yerine ebeveynlerinin ek kartlarını kullanabiliyorlar. Öğrenci kredi kartlarında kefil talep edilmiyor ve genellikle 2.000 liraya kadar limitli veriliyorlar.

Hangi Bankalar Öğrencilere Kredi Kartı Veriyor?

Aralıklarla bazı kampanyalar hazırlayan bankalar bulunuyor. Bununla birlikte sürekli olarak kredi kartı ürünleri arasında, öğrenci kredi kartı bulunduran bankalar şu şekilde; Akbank, İş Bankası, Ziraat, Garanti BBVA, Vakıfbank, TEB, Yapı Kredi Bankası.

Akbank Exi-26 Öğrenci Kartı

Kısa mesajla başvurulabiliyor. Taksit ve borç erteleme gibi özellikleri bulunuyor. Ayrıca para transferleri ücretsiz olarak gerçekleştirilebiliyor. Sadece üniversite öğrencileri alabiliyor.

İş Bankası-İş’te Üniversiteli

Üniversite öğrencileri alabiliyor. 2.000 TL limitli olarak veriliyor, limitin % 50’ si oranından nakit avans ve taksitli nakit avans kullanılabiliyor. Yıllık ücreti bulunmuyor ve GENC yazıp arada bir boşluk bırakarak T.C kimlik numaranı 4402’ ye kısa mesaj atarak başvurulabiliyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

TEB-ÜniversiTEB Öğrenci Kartı

Üniversite öğrencileri alabiliyor. Sinema ve tiyatro biletlerinde % 50 indirim avantajı bulunuyor. Kart başvurusu için öncelikle TEB’ de hesap açılması gerekiyor.

Ziraat Bankası-Genç Kart

GENC BANKKART yazıp 4747’ ye kısa mesaj göndererek başvurabiliyorsunuz. Hem banka kartı Bankkart, hem de kredi kartı olma özelliği bulunuyor. 5 yıl boyunca kredi kartı yıllık ücreti yok ve birçok avantaj sunuyor.

Garanti-Bonus Genç Card

GENC yazıp boşluk bırakıp 3340’ a kısa mesaj göndererek başvurabilirsiniz. Bonus sistemine dahil olan kart, çeşitli bonus kampanyalarından ve indirimlerinden faydalanabiliyor.

Vakıfbank-Like Card

World kredi kartının tüm özelliklerine sahip, alışverişlerden puan birikimi yapılabiliyor. 100 TL ve üzeri alışverişleri taksitlendirebiliyorsunuz. Yıllık üyelik ücreti 14 TL olarak düzenlenmiş. E-extre kullanırsanız, üyelik ücreti ödemenize gerek kalmıyor. Açık öğretim öğrencilerinin başvurabiliyorsa da, banka tarafından genel olarak ret ediliyor.