O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Ekonomide yaşanan dalgalanmalar neticesinde hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında da masraflarda ciddi bir artış yaşandı. Son yıllarda eğitim giderlerinin çok ciddi bir yük haline dönüşmesiyle birlikte ihtiyaç sahibi ailelerde öğrenciler için eğitimlerini sürdürebilmek sıkıntılı bir hale geldi. Ülkemizde hem kamu kurumları hem de özel kuruluşlar tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının eğitimlerini kesintisiz şekilde sürdürebilmeleri için öğrenci bursu desteği sunuluyor. Peki kimler, hangi öğrenci bursu desteğinden faydalanabiliyor?

Kaymakamlık Öğrenci Bursu

Ülkemizde eğitim gören ihtiyaç sahibi ailelerdeki öğrencilerin eğitim giderlerinin karşılanmasında en büyük destek Kaymakamlıklar tarafından sağlanmaktadır. Türkiye’nin tüm şehirlerinde Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla öğrencilere burs desteği verilmektedir. İhtiyaç sahibi öğrenciler Kaymakamlıklara başvuruda bulunarak, öğrenci bursu alabilmektedir.

Kaymakamlıklar tarafından ilkokul, lise, üniversite ve hatta yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik olarak öğrenci bursu verilmektedir. Eğitim seviyesine göre değişen oranlarda öğrenci bursu ödemeleri yapılmaktadır. Her eğitim öğretim dönemi öncesinde burs başvurusu yapılması gerekiyor.

Sabancı Vakfı Öğrenci Bursu

Türkiye’de eğitimi destekleyen özel vakıflar arasında Sabancı Vakfı’da bulunuyor. Sabancı Vakfı tarafından her eğitim öğretim döneminde üniversite öğrencilerin eğitim, konaklama ve beslenme ihtiyaçları doğrultusunda öğrenci bursu verilmektedir. Sabancı Vakfı tarafından devlet üniversitesinde veya özel üniversitelerde eğitime başlayan 15 öğrenci için öğrenci bursu verilmektedir. Vakıf tarafından Ekim ile Haziran ayları arasında öğrenci bursu toplam 9 ay boyunca verilmektedir.

KYK Bursu

Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) tarafından her eğitim öğretim dönemi boyunca lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik burs desteği sunulmaktadır. İhtiyaç sahibi öğrenciler her yıl KYK burs başvurusu yaparak, uygun kriterlere sahip olmaları koşuluyla öğrenci bursundan faydalanabiliyor. KYK’nın geri ödemesiz olarak sağladığı öğrenci bursu kapsamında lisans öğrencileri 650 TL, yüksek lisans öğrencileri 1.300 TL ve doktora öğrencileri 1.950 TL burs ödemesi alabilmektedir.

TEV Öğrenci Bursu

Türk Eğitim Vakfı(TEV), kuruluş amacına uygun olarak ülkemizdeki ihtiyaç sahibi öğrencilerin maddi olarak desteklenmesini sağlıyor. TEV tarafından her eğitim öğretim döneminde meslek lisesi öğrencilerine 350 TL, üniversite öğrencilerine 800 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1.200 TL ve doktora öğrencilerine 1.600 TL burs ödemesi gerçekleştirmektedir.