Yaz aylarının yaklaşması, aynı zamanda eğitim yılının tamamlanması anlamına geliyor. 2021 – 2022 eğitim yılının bitişiyle birlikte, üniversite öğrencileri başta olmak üzere, birçok öğrenci ve ailesi, gelecek yıl için burs arayışlarına da başlıyor. Yaz aylarında hazırlık süreçleri ve bazıları için başvuruların başlaması, öğrenci ve öğrenci ailelerinin bu konuda süratli davranmasını da gerektiriyor. Arayışlarınız sırasında size yön vermesi için en fazla karşılıksız burs sağlayan kurumları ve başvuru tarihlerini listeledik.

Üniversite Öğrencileri İçin Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

Burslar karşılıksız ve kredi şeklinde verilebiliyor. Listemizde, karşılıksız olarak burs sağlayan kurumların bazılarını listeledik.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Karşılıksız Bursu

Vakıflar Genel Müdürlüğü, üniversite öğrencisi olarak okuyanlara, en geniş ölçekte burs sağlayan kurumların başında geliyor. Ancak kurumdan burs alabilmek için, öğrencinin herhangi bir işte çalışarak elde ettiği gelire sahip olmaması, polis akademisi ve askeri okul öğrencisi olmaması, ek süre eğitimi gören öğrenci olmaması, yabancı uyruklu olmaması, lisans eğitimi alıyor olması, muhtaç aylığı almıyor olması ve önceki yıl burs alıyorken, başarısız olduğu için bursu kesilmiş olan öğrenciler burstan faydalanamıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Karşılıksız Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yükseköğrenim kurumlarının öğretmen yetiştirilen bölümlerini, ilk 5 tercihi içerisinde bulunduran ve bölümde okumaya hak kazanan her kişiye, 4 yıl boyunca aylık düzenli karşılıksız burs veriyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Vehbi Koç Vakfı Karşılıksız Bursu

Üniversite öğrencilerine en fazla katkı sağlayan vakıflardan biri Vehbi Koç Vakfı olarak öne çıkıyor. Vakıftan burs almak zor gibi görünse de, her yıl binlerce öğrenci burstan faydalanıyor. Burstan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan öğrenciler faydalanabiliyor. Örgün eğitim olarak öğrenimi devam ettiren ve eğitimi için maddi yardıma ihtiyacı olan öğrenciler bursu alabiliyor. Başvuran öğrencilerin herhangi bir disiplin cezası almamış olması gerekiyor. Başka bir kurumdan karşılıksız burs alanlar, bu programa başvuramıyor. Başvuru sahibinin en az 100 üzerinden 60 veya 4 üzerinden 2,50 başarı puanına sahip olması bekleniyor. Başvurularınızı vkv.org.tr/tr/burslar bölümünden yapabiliyorsunuz.

Sabancı Vakfı Karşılıksız Bursu

Karşılıksız burs sağlayan diğer önemli kurumlardan biride Sabancı Vakfı’ dır. Karşılıksız olarak verilen burstan sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler faydalanabiliyor. Yerleşilen bölüme göre ülkemizdeki Devlet ve vakıf üniversitelerinde okuyan tüm öğrenciler burs başvurusu yapabiliyor. Başvurula e-bursum.com web sitesi aracılığıyla yapılıyor. Vakıf 9 ay süreyle Ekim ve Haziran ayları boyunca aylık olarak düzenli ve karşılıksız burs olanağı sağlıyor. Ayrıntılı bilgiye https://www.sabancivakfi.org/tr bu link aracılığıyla ulaşabilirsiniz.