Öğrenim hayatı boyunca öğrencilerin ihtiyaç duydukları en temel şeylerden birisi de tabii ki maddi destektir. Eğitim hayatını sürdüren öğrencilerin giderlerini karşılayabilmeleri için burs desteği veriliyor. Özel kuruluşlar ve devlet kurumları tarafından her eğitim öğretim döneminde öğrencilere burs veriliyor. İşte 2022-2023 eğitim öğretim dönemi öncesinde başvurulabilecek öğrenci bursları ve şartları!

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

TEV Öğrenci Bursu

Türk Eğitim Vakfı(TEV) tarafından her eğitim öğretim döneminde yüz binlerce öğrenciye maddi destek sağlamak üzere burs veriyor. TEV öğrenci bursu, her yıl Ekim ile Haziran ayları arasında tam 9 ay boyunca ödenmektedir.

TEV öğrenci bursu mesleki ortaöğretim öğrencilerine 575 TL, üniversite öğrencilerine 1.375 TL, yüksek lisans öğrencilerine 2.000 TL, doktora öğrencilerine 2.650 TL ve üstün başarı için 2.650 TL burs desteği vermektedir. TEV bursu şartları arasında ilk sırada T.C. vatandaşı olmak ve 25 yaşını doldurmamış olmak gelmektedir. Bununla birlikte maddi desteğe ihtiyacı olduğunu belgeleyebilmesi ve farklı bir kurumdan burs almıyor olması gerekmektedir.  TEV öğrenci bursu başvuru tarihleri ise 12.09.2022 ile 02.10.2022 tarihleri arasında gerçekleştirilebilmektedir.

MEB Öğrenci Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından da öğrencilere burs desteği verilmektedir. MEB öğretmenlik bursu olarak da isimlendirilen bu burs desteğinden üniversitelerin belirli öğretmenlik bölümlerini üniversite tercihlerindeki ilk 5 içerisinde yer veren öğrencilere vermektedir.  5.000 öğrenci sınırı bulunan MEB öğrenci bursu şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması ilk sırada yer almaktadır

Ayrıca 22 yaşını doldurmamış olmak ve ÖSYS tercih bildirim formunda üniversitelerin öğretmenlik bölümlerine ilk 5 içerisinde yer vermiş olmak ve bu programa yerleşmiş olmak şartları da aranmaktadır. MEB öğrenci bursu 4 yıllık eğitim süresi boyunca öğrencilere 850 TL olarak uygulanırken, KYK için gelen artışlarla birlikte artışta göstermektedir.

Borusan Öğrenci Bursu

Borusan Kocabıyık Vakfı öğrenci bursu da verilmektedir. Borusan öğrenci bursu şartları arasında ilk sırada tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olunması gelmektedir. Ayrıca notlarının 100 üzerinden 65, 4.00 üzerinden minimum 2.50 ortalamada olması gerekmektedir. Bunun dışında farklı bir kurumdan burs desteği alınmıyor olması da gerekmektedir. Burs geri ödemesiz olarak verilir. Borusan bursu 900 TL olarak tüm eğitim öğretim dönemi boyunca verilmektedir.