Ağustos ayına girmek üzere olduğumuz şu günler, özellikle 2022-2023 öğrenim yılı için burs arayan öğrencilerin, çalışmalarına hız verdiği bir dönem. Genellikle burs başvurular Ağustos sonu itibariyle başlıyor. Okuyucularımız içim karşılıksız burs sağlayan kurumları inceledik.

VGM Bursu ( Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu )

Vakıflar Genel Müdürlüğü karşılıksız bursu için başvuru şartları şunlar;
Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin "Burs Verilmeyecek Öğrenciler" başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;

  • a) Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,
  • b) Yabancı uyruklu öğrencilere,
  • c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,
  • ç) Ek süre öğrenim gören öğrencilere,
  • d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,
  • e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,
  • f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,
  • g) Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Ancak aynı maddenin (2) fıkrasına göre;

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye'ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10'u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

Milli Eğitim Bakanlığı Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı, sadece yükseköğrenim kurumlarının öğretmen yetiştiren fakültelerini, tercihlerin ilk 5 içerisinde bulunduran ve bu bölümlere girmeye hak kazanan öğrencilere burs sağlıyor. Karşılıksız olarak verilen burs 4 yıl boyunca devam ediyor.

Vehbi Koç Vakfı Bursu

Vehbi Koç Vakfı belirli koşullara sahip her öğrenciye karşılıksız burs sağlıyor. Bursun başvuru koşulları şu şekilde; T.C. vatandaşı olmak, Örgün eğitim lisans öğrencisi olmak, Eğitimi için maddi yardıma ihtiyacı olmak, Disiplin cezası almamış olmak, Başarı notunun en az, 100 üzerinden 60, 4 üzerinden ise 2,50 olması, Karşılıksız burs almıyor olmak. Bursa başvurmak için vkv.org.tr/tr/burslar linkine tıklamanız ve üniversite burslarını seçmeniz yeterli oluyor.

Sabancı Vakfı Bursu

Sabancı Vakfı bursları, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine karşılıksız olarak verilmektedir. T.C. vatandaşı olan öğrenciler bursa başvurabiliyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından engel ve başarı durumuna göre tespit edilen yurt içindeki devlet üniversitelerine ya da burslu olarak vakıf/özel üniversitelerine yerleştirilen öğrenciler burs alabiliyor. Ayrıca kalkınmada öncelikli illerde yerleştirme puanı itibariyle il birincisi olarak tespit edilen yurt içindeki devlet üniversitelerine ya da burslu olarak vakıf/özel üniversitelerine yerleştirilen 15 öğrenciye de Sabancı Vakfı bursu verilir. Belirtilen Üniversitelerin Burs Komiteleri tarafından yapılacak değerlendirme ile adayların başarı durumları ve maddi desteğe ihtiyaçları esas alınarak Sabancı Vakfı bursu alacak öğrenciler belirlenecektir.

Marmara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'da öğrenim gören öğrencilerin burs başvuruları ise www.e-bursum.com üzerinden başvuru yapabiliyor. Her öğrenim dönemi Ekim – Haziran ayları arasında 9 ay boyunca karşılıksız burs ödemesi yapılıyor. Karşılıksız olarak verilen bursun ayrıca hizmet yükümlülüğü de bulunmuyor. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler, https://www.sabancivakfi.org/tr web adresine başvurabilirler.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

TÜBİTAK Bursları

TÜBİTAK hem üniversite öğrencilerine hem de yüksek lisans öğrencilerine burs sağlıyor. Ancak bursu alabilmek için özel koşulları yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Diğer burslara göre daha zor koşullara sahip olan TÜBİTAK, seviye tespitte ilk 1.000 içerisinde başarılı bir öğrenci olmanızı ya da olimpiyat sporlarında derece almış olmak gibi koşulları bulunuyor. Başvurular ve koşullarla ilgili ayrıntılı bilgiye tubitak.gov.tr/tr adresinden ulaşabilirsiniz.

TÜRKİYE DİYANET VAKFI Bursu

TDV üniversitelerin ilahiyat ve İslam bilimleri ile ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilere karşılıksız burs sağlıyor. Yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde eğitim alan öğrenciler burs başvurusu yapabiliyor. Başvurular ve diğer tüm ayrıntılar için diyanetburslari.tdv.org web adresine başvurabilirsiniz.

TÜRK EĞİTİM VAKFI Bursu

TEV, devlet kurumlarının ardından en fazla öğrenciye burs sağlayan vakıftır. Hem akademik başarısı yüksek olan hem de ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine burs sağlanıyor. Yurt içi ve yurt dışı üniversiteler için burs veren TEV, burs.tev.org.tr linki aracılığıyla başvuruları kabul ediyor.