Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Türkiye’de eğitim desteklenmesi amacıyla ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik olarak her eğitim öğretim döneminde öğrenci bursu veriliyor. Türkiye genelinde hem özel sektörde hem de devlet kurumları tarafından öğrencilere burs veriliyor. 2022-2023 eğitim öğretim döneminin başlamasına az bir süre kala öğrencilere burs veren kurum ve kuruluşlar araştırılmaya başlandı. İşte yeni eğitim döneminde öğrencilere burs veren kurumlar ve öğrenci bursu şartları!

VGM Öğrenci Bursu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2022-2023 eğitim öğretim döneminde de binlerce öğrenciye burs imkanı sağlanıyor. Geri ödemesiz öğrenci burslarından birisi olan VGM öğrenci bursu ilkokul, ortaokul, lise, ön lisans ve lisans programı öğrencilerine yönelik olarak verilmektedir. VGM tarafından ön lisans ve lisans eğitimi alan ihtiyaç sahibi öğrencilere Ekim ile Mayıs ayları arasında tam 8 ay boyunca aylık burs ödemesi yapılıyor. VGM öğrenci bursu ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde ise Ekim ile Haziran ayları arasında tam 9 ay boyunca burs ödemesi yapılıyor.

VGM Bursu Şartları Neler?

Vakıflar Genel Müdürlüğü öğrenci bursu için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Bu çerçevede ortaöğrenim seviyesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na(MEB) bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde eğitim alıyor olmak, yükseköğrenim seviyesinde ise ön lisans veya lisans programlarında eğitim alıyor olmak gerekmektedir. Bunun dışında hanede başka bir kişi tarafından burs desteği alınmıyor olması gerekmektedir. Ayrıca “Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) tarafından sağlanan burstan faydalanılmıyor olması gerekmektedir.

VGM öğrenci bursu başvuru tarihleri her eğitim öğretim dönemi için Ekim ayının ikinci yarısında gerçekleştirilmektedir. VGM öğrenci bursu ortaöğretimde 75 TL, yükseköğretimde ise 300 TL olarak uygulanmaktadır.

TEV Öğrenci Bursu

Türk Eğitim Vakfı(TEV) tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere burs veriliyor. TEV tarafından Türkiye genelinde 25 yaşını doldurmayan, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı bulunan öğrencilere burs verilmektedir. Bu burstan yararlanabilmek için başka bir burs alınmıyor olması ve yanı sıra not ortalamasının minimum 2.50 olması gerekmektedir.

TEV tarafından mesleki ortaöğretim bursu, yükseköğrenim bursu, yüksek lisans bursu, doktora bursu, üstün başarı bursu ve üstün başarı sanat bursu olarak farklı alanlarda öğrenci bursları verilmektedir.