Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Türkiye’de eğitimin desteklenmesi amacıyla pek çok özel kuruluş ve devlet kurumları tarafından öğrenci bursu veriliyor. Maddi olanaksızlıklar nedeniyle eğitimini sürdürmekte zorlanan öğrencilere maddi destek için her eğitim öğretim döneminde burs desteği veriliyor. Öğrenci bursu destekleri verilen kurum veya kuruluşlara göre değişen tutarlarda ve şartlarda oluyor. Peki 2022-2023 eğitim öğretim dönemi için öğrenci bursu veren kurumlar ve öğrenci bursu şartları neler?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu

Vakıflar Genel Müdürlüğü(VGM), Türkiye’de eğitimi en çok destekleyen kurumlar arasında yer alıyor. VGM öğrenci bursu, karşılıksız olarak verilen bir burstur. Bu öğrenci bursu ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversite düzeyinde eğitim gören ihtiyaç sahibi olduğunu kanıtlayan öğrencilere yönelik olarak verilmektedir.

VGM öğrenci bursu ön lisans ve lisans seviyesinde Ekim ile Mayıs ayları arasında 8 ay boyunca, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde Ekim ile Haziran ayları arasında 9 ay boyunca verilmektedir. VGM öğrenci bursu ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde aylık 75 TL, ön lisans ve lisans seviyesinde ise 300 TL olarak verilmektedir. VGM öğrenci bursu başvuru tarihleri her eğitim öğretim yılında Ekim ayının ortasında uygulanmaktadır. VGM bursu koşulları arasında ilk sırada MEB’e bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim görülüyor olması gerekmektedir. Aileden başka bir bireyin bu bursu almaması ve yanı sıra KYK bursu alınmıyor olması gerekmektedir.

Borusan Kocabıyık Vakfı Öğrenci Bursu

Türkiye’nin en büyük holdinglerinden birisi olan Borusan’a ait olan Borusan Kocabıyık Vakfı tarafından da her eğitim öğretim döneminde öğrencilere burs desteği verilmektedir. Bursan öğrenci bursu, Türkiye’deki eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olunması gerekmektedir. Bunun dışında 100 üzerinden minimum 65, 4.00 üzerinden ise minimum 2.50 ortalamaya sahip olunması gerekmektedir.

Borusan Kocabıyık Vakfı öğrenci bursu İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi kurumlarının belirli bölümlerinde okuyan öğrencilere verilmektedir. Bu kapsamda söz konusu yükseköğretim kurumlarının mühendislik, işletme ve iktisat fakülteleri ile Afyon Kocatepe Üniversitesi hukuk fakültesinde eğitim görüyor olmak gerekmektedir.