Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan dondurma, hem çocukların hem de biz yetişkinlerin en neşeli yaz serinlikleri arasında yerini alıyor. Eskiden sadece yaz aylarında tüketsek de aslında dondurma artık kış aylarında da dondurma fanatiklerinin dolabından eksik olmayan bir tat. Peki ama bu lezzete kendiniz yaparak ulaşmak istemez misiniz? Evet yanlış okumadınız. Kendi dondurmanızı kendiniz yapabilir ve ne zaman olursa olsun canınızın çektiği an hayalinizdeki dondurmaya kavuşabilir ya da çocuklarınıza sürpriz yapabilirsiniz. Üstelik de dondurma yapmanın ne kadar kolay olduğunu bir bilseniz. İşte sizin için çeşitli meyve ve farklı lezzetlerle çeşitlendirebileceğiniz oldukça pratik dondurma tarifleri ve yapım aşamaları!

Kakaolu Dondurma Tarifi

  • 1 su bardağı süt
  • 2 su bardağı krema
  • 1 su bardağı kakao
  • 1 adet vanilya
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
Kakaolu dondurmamızın yapımına başlarken öncelikle süt, şeker, vanilya ve nişastamızı bir kaba alarak karıştırmaya başlayalım. Bunun yanı sıra kremamızı tencereye dökerek orta ateşli ocakta ısıttıktan sonra kakaolu karışımımızı kremanın üzerine dökelim. Koyulaşıncaya kadar pişirmeye devam ettiğimiz kremalı ve kakaolu karışımımızı çelik bir kap için alalım. Çelik kabımızı buzluğa koyalım ve dondurma kıvamına ulaşıncaya kadar ara ara çatalla karıştırmayı ihmal etmeyelim. Yaklaşık olarak 30 dakikada bir karıştırdığımız karışımımız dondurma kıvamına geldiğinde servise hazırdır. Bu arada bahsettiğimiz karıştırma işlemi dondurmanızın hem daha kıvamlı hem de daha lezzetli olması için olmazsa olmaz aşamalardan birisi olduğu için bu aşamayı sakın ihmal etmeyelim.

Sade Dondurma Tarifi

Vazgeçilmez dondurma çeşitlerinden birisi olan sade dondurmamız için ihtiyacımız olan malzemeler ise şu şekilde:
  • 1,5 litre süt
  • 200 gram krema
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı salep

Tüm bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra sade dondurmamız için ilk yapmamız gereken şey tenceremize süt, şeker, krema ve salebimizi alarak karıştırmaya başlamak. Tüm bu malzemelerimizi tenceremizde karıştırırken hafif bir koyu kıvama ulaşır ulaşmaz buzluğa koyabileceğimiz kaplara almaya başlayalım. Buzluğa koymuş olduğumuz dondurmalarımızı her yarım saatte bir karıştırarak dondurma kıvamına gelene kadar bu işlemi yapalım. Sonunda dondurma kıvamına ulaşınca dilediğiniz meyvelerle harika bir sunum yaparak servisinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Afiyet olsun!