Dünya mutfağının sevilen popüler lezzetlerinden birisi olan churros, aslında bir çeşit kızarmış hamur tatlısı olarak da tanımlanabilir. Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Portekiz, Fransa, Filipinler ve İbero-Amerika ülkelerinde oldukça sevilen churros, genellikle kahvaltılarda tercih ediliyor. Sıcak çikolata ya da süt reçeline batırılarak yenilen bu farklı lezzeti siz de kahvaltılarınızda tercih edebilirsiniz. Eğer siz de kendinize, sevdiklerinize ve misafirlerinize dünya mutfağının bu farklı lezzetini sunmak isterseniz işte sizler için churros tarifi, yapım aşamaları püf noktaları!

Churros Tarifi İçin Malzemeler

Churros tarifimizin yapımı için öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri hazırladıktan sonra tarifimizin yapım aşamalarına geçebiliriz. Bunun için gerekli malzemelerimiz şu şekilde:

Churros hamuru için ihtiyacımız olan malzemeler;

  • 1 su bardağı un
  • 1 su bardağı su (200 ml)
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 çimdik tuz

Kızartmak için ihtiyacımız olan malzemeler;

  • Sıvı yağ

Üzeri için ihtiyacımız olan malzemeler;

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!
  • Toz şeker
  • Tarçın

tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi tarifimizin yapım aşamalarına.

Churros Tarifi ve Yapım Aşamaları

Churros tarifimiz için yukarıda sıralamış olduğumuz malzemeleri sıraladıktan sonra şimdi sıra geldi churros tarifimizin yapım aşamasına ve tarifin püf noktalarına. Bunun için öncelikle tereyağımızı derin bir tavaya alarak eritelim. Ardından 1 su bardağı suyu tereyağına ekleyelim ve ısıtalım. Üzerine tuz ve unumuzu da ilave ettikten sonra spatula yardımıyla hamuru kıvam alana dek karıştıralım. Karışımımız istediğimiz kıvama geldikten sonra hamurumuzu sıkma torbasına koyalım ve pişirme kağıdının üzerine sıkalım. Hamuru bu şekilde sıktıktan sonra bir makas yardımıyla istediğimiz boyutlarda keselim. Bütün bir hamur bu şekilde bitene kadar bu şekilde şekillendirmeye devam edelim. Akabinde kızartma için uygun bir tavanın içine bol miktarda yağ koyalım ve kızması için bir süre bekleyelim. Yağımız yeteri miktarda kızdıktan sonra az önce şekillendirmiş olduğumuz churroslarımızı alarak önlü arkalı olacak şekilde kızartalım. Tatlılarımızı kızarttıktan sonra ise önceden kağıt havlu sermiş olduğumuz bir servis tabağına koyalım. Tüm tatlılar bu şekilde kızartıldıktan sonra geniş bir tabağa şeker alarak tatlılarımızı şekere bulayalım. En son adımda ise eritilmiş çikolata ya da süt reçeli ile servis edebilirsiniz.