Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Kızartma yaparken belki de hepimizin en çok uğraştığı konuların başında kızartmaların çok fazla yap çekmesi geliyor. Hem lezzet hem de sağlık açısından hiç tercih etmediğimiz bu durum karşısında ise elbette uygulayabileceğimiz birtakım yöntemler var. Bu yazımızda da sizler için daha lezzetli bir kızartma için yapmanız gereken bazı püf noktalarından bahsedeceğiz. İşte kızartmaların yağ çekmemesi için uygulamanız gereken bazı püf noktaları!

Kızartmalar İçin Genel Kurallar

Kızartma yaparken kızarttığınız sebzelerin çok fazla yağ çekmemesi için öncelikle yağ seçiminize dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için mutlaka ısıya dayanıklı bir yağ tercih etmeniz son derece önemli. Kullanmış olduğunuz yağın ısıya dayanma süresi ne kadar fazlaysa kızartmalarınızın lezzeti de o kadar artar. Bu nedenle zeytinyağı, fındık yağı, yer fıstığı yağı gibi ısıya dayanma süreleri daha yüksek olan yağları tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte yağ kadar kullanacağınız araç gereç de oldukça önemli. Bunun için mümkün mertebe kalın tabanlı tavalar ya da yine kalın tabanlı kızartma tencereleri tercih edebilirsiniz. Kızartmalarınızın çok yağ çekmemesi için dikkat etmeniz gereken bir üçüncü nokta ise yağı ocağınıza koyduktan sonra çok iyi bir şekilde kızdırmak. Yeterince kızmamış olan bir yağda yapmış olduğunuz kızartma maalesef çok fazla yağ çekeceği için kızartmanız hem lezzetsiz hem de sağlıksız olacaktır.

Sebzeler İçin Püf Noktaları

Kızartma yaparken yukarıda bahsettiğimiz tavsiyeleri uyguladıktan sonra sebzelerimiz konusunda da bazı ufak püf noktalarından bahsedeceğiz. Kızartma denilince belki de ilk akla gelen patates kızartmasını yaparken dikkat etmemiz gereken konuların başında patates seçimimiz gelir. Kızartma yapacağınız patateslerin yeşillenmemiş olmalarına dikkat etmelisiniz. Çünkü eğer patatesleriniz yeşillenmiş yani bayatlamışsa kızarmak için daha fazla süreye ve daha fazla yağa ihtiyaç duyar. Bu da patateslerinizin çok fazla yağlanmasına neden olur. Bunun yanı sıra patateslerinizi kızartmadan önce bol tuzlu ve soğuk suda bekletmeniz gerekir. Eğer bunu yaparsanız daha az yağ çekmesini sağlamış olursunuz. Son olarak patateslerinizi iyice kızmış yağın içine atın ve çok da yüksek olmayacak bir ateşte pişirmeye çalışın. Patlıcan ve kabakta ise aynı şekilde bu sebzeleri soyduktan sonra tuzlu soğuk suda bekletmeniz önemli. Özellikle patlıcan daha fazla yağ çekme potansiyeli olduğu için onu daha uzun süre tuzlu suda bekletmeniz yaralı olacaktır.