Atıştırmalık ya da fast food deyince hem çocukların hem de biz yetişkinlerin aklına tabii ki ilk hamburger gelir. Ancak hem sağlık ve hijyen açısından hem de ekonomi açısından hamburgerinizi dışarıdan almak ya da sipariş etmek yerine kendiniz yapmayı da tercih edebilirsiniz. Böylelikle gerçekten de evde hem kendi malzemelerinizle içinize sinerek bir hamburger yapabilirsiniz hem de maliyet açısından daha uygun bir fiyata mal edebilirsiniz. Çocuklarınızı da bir okul çıkışı eve hamburgerle karşılayarak onlara harika sürprizler hazırlayabilirsiniz. Peki ama evde hamburger köftesi yapmak kolay mı? İşte size bir daha dışarıdan hamburger almayı unutturacak ve lezzeti ile hem sizi hem de sevdiklerinizi şımartacak hamburger köftesi tarifi ve püf noktaları!

Evde Hamburger Mümkün

Hamburger yemek için illa ki fast food zincirlerine mahkum değilsiniz. Siz de hem kendiniz hem de sevdikleriniz için evde oldukça lezzetli ve üstelik de sağlıklı hamburgerler yapabilir ve onları daha da mutlu edebilirsiniz. bunun için gerekli olan malzemelerinizi şu şekilde sıralayabiliriz:

600 gr dana kıyma

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

1 adet orta büyüklükte soğan

1 adet yumurta

2~3 yemek kaşığı galeta unu

Bir tutam kıyılmış maydanoz

Tuz

Karabiber

Kimyon

Köftenin Yapımı

Yukarıda belirtilen malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi köftemizi hazırlamaya. Bunun için öncelikle orta büyüklükteki soğanımızı rendeleyip suyunu sıktıktan sonra kıyma ile birlikte güzelce karıştıralım. Ardından üzerine tuz, karabiber, kimyon, galeta unu, kıyılmış maydanoz ve yumurtayı ekledikten sonra pişirirken dağılmaması için iyice yoğuralım. Kıvama gelmiş olan kıyma karışımımızı dört eşit parçaya bölerek yassı bir şekilde yuvarladıktan sonar ise yapışmaz yüzeyli kızartma tavasında önlü arkalı olacak şekilde kızarıncaya kadar pişirelim. Sonrasında ise köftelerimizi hamburger ekmeklerinin içine yerleştirerek daha önceden halka şeklinde doğrayarak kavurmuş olduğumuz soğanları ilave edelim. Karabiberi ise ayrıca köftelerin üzerine serpiştirelim. Tüm bunların yanı sıra isteğe göre köfteleri pişirme aşamasında iken üzerlerine cheddar peyniri koyarak tadını daha da harika bir hale getirebilirsiniz. Ve işte hem sizi hem de sevdiklerinizi şımartacak ve sevindirecek olan hamburgerleriniz servise hazır.

Afiyet olsun!