Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Tarım ve hayvancılık alanındaki yatırımları teşvik etmek ve çiftçileri desteklemek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çok önemli destek programları açıklanıyor. Her yıl olduğu 2022 yılında da çiftçiler, bakanlığın destek kredileri ve hibe programlarıyla tarım alanındaki yatırımlarını hayata geçirebilme şansını yakalıyor. Bu kapsamda devlet, tarım arazilerinde ekim yapan tüm çiftçiler için mazot ve gübre desteği sunuyor. Çiftçilere mazot ve gübre desteği ile ilgili tüm detaylar haberimizde!

Çiftçilere Mazot ve Gübre Ödemesi Yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çiftçilere yönelik sunduğu destek programlarından bir tanesi de mazot ve gübre desteği oluyor. Özellikle tarım alanlarındaki yatırımların en büyük kalemlerinden birisi olan mazot ve gübre giderlerinin karşılanması maksadıyla devlet tarafından çeşitli destek programları sunuluyor. Devletin sunduğu en yeni destek programlarından birisi de çiftçilere mazot ve gübre desteği oluyor. Çiftçiler devletten her yıl ekim zamanı mazot ve gübre desteği ödemesi alabiliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen çiftçilere yönelik tarım alanındaki mazot ve gübre desteği ödemeleri ile çiftçilerin daha fazla kazanç elde edebilmeleri ve tarımın kalkındırılması hedeflenmektedir.  Çiftçiler devletten aldıkları mazot ve gübre desteği ödemelerini ektikleri ürününün nitelik ve yapısına göre alabilmektedir. Bu nedenle de 2022 yılında mazot ve gübre desteği ödemeleri her ürün ekimi için değişen rakamlarda çiftçilere verilmektedir.

2022 Yılı Çiftçilere Mazot Gübre Desteği Ne Kadar?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan “Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli” kapsamında gerçekleştirilen çok sayıdaki destekten birisi de mazot ve gübre desteğidir. Türkiye’de tarım arazilerine yönelik olarak çiftçiler dekar başına mazot ve gübre ödemesi alabiliyor. Buna göre 2022 yılında çiftçilere mazot ve gübre ödemeleri,

  • Tritikale, buğday, arpa ve çavdar için 42 TL (22 TL Mazot ve 20 TL gübre),
  • Çeltik ve kütlü pamuk 76 TL (68 TL Mazot ve 8 TL gübre),
  • Kuru fasulye, mercimek ve nohut 32 TL (24 TL Mazot ve 8 TL gübre),
  • Aspir ve kanola 28 TL (20 TL Mazot ve 8 TL gübre),
  • Soya ve Patates 38 TL (30 TL Mazot ve 8 TL gübre),
  • Yağlık ayçiçecek yağı 37 TL (29 TL Mazot ve 8 TL gübre),
  • Dane mısır 35 TL (27 TL Mazot ve 8 TL gübre),
  • Yem bitkisi ve kuru soğan 27 TL (19 TL Mazot ve 8 TL gübre),
  • Fındık ve yeşil çay, 26 TL (18 TL Mazot ve 8 TL gübre),
  • Zeyin ve diğer ürünler 25 TL (17 TL Mazot ve 8 TL gübre)