Evdeki elektronik eşyalarımız arasında belki de en önemlilerinden birisi olan ütülerimiz, belirli bir kullanımdan sonra gerekli temizlikleri yapılmadığı takdirde verimleri düşebiliyor hatta bozulabiliyor. Özellikle kıyafetlerimizdeki kırışıklıkların kolay açılması için kullanmış olduğumuz buhar özelliğinden kaynaklanan bir şekilde kireçlenme en sık rastlanılan sorun. Eğer birçok kişi gibi siz de ütünüzün kireçlenme problemi ile karşı karşıya kaldığını düşünüyorsanız bu yazımızda sizler için ütüdeki kireci temizleme yöntemlerinden bahsedeceğiz. İşte ütünüzün kirecini temizleme yöntemleri ve bunun için kullanabileceğiniz malzemeler!

Kabartma Tozu

Mutfaklarımızda olduğu kadar ev temizliği alanında da birçok noktada kullanmış olduğumuz kabartma tozunu ütününüz kirecini çözdürmek için de kullanabilirsiniz. En etkili kireç çözücülerden birisi olarak kullanabileceğiniz kabartma tozu ile ütü temizliği için öncelikle ütünüzün su haznesini 3/4 oranında doldurmanız gerekiyor. Bunun ardından kabartma tozu ve suyu karıştırarak bir macun elde edelim ve elde ettiğimiz bu karışımı elimizle ütünün alt tabanına yayalım. Bu işlemi yaparken delikleri kapatacak şekilde yaydırmaya çalışalım. Sonra bir süre bekletelim ve bir kulak temizleme çubuğu ile ütünün gözeneklerini temizleyelim. Son olarak ütümüzü çalıştıralım ve buhar ayarını sonuna kadar açalım. Ütümüz ısınıp da buhar çıkarmaya başladığında kireç tabakalarının eriyerek gözeneklerden dışarı çıktığını göreceksiniz. Bunun ardından ıslak bir bez yardımıyla ütünün tabanını silelim.

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Beyaz Sirke

Ütümüzün kirecini çözdürme konusunda yardım alabileceğimiz bir diğer malzeme de beyaz sirke. Beyaz sirke ile ütü kirecinin temizleyebilmek için öncelikle ütünün su haznesini tamamen boşaltalım. Ardından boşaltmış olduğumuz hazneye bir fincan kadar beyaz sirke ekleyelim. Sonrasında suyun üzerine bir çay bardağı kadar da içme suyu ekleyelim ve ütüyü çalıştıralım. Bu şekilde ütünüzün deliklerinden kireç tabakalarının eriyerek çıktığını göreceksiniz. Son olarak temiz bir bezle ütünüzün tabanını temizleyebilirsiniz. Buna bir alternatif olarak tuz ve sirke karışımı da kullanabilirsiniz. Bunun için iki fincan beyaz sirkenin içine bir fincan tuz ekleyerek ocağa alalım. Koymuş olduğumuz tuz eriyene kadar kaynatalım ve ardından karışımı soğumaya bırakalım. Son olarak elde etmiş olduğumu karışımı bir bez yardımıyla ütünün tabanına uygulayalım.