Ev işleri arasında belki de birçok kişinin en çok şikayet ettiği işlerin başında ütü geliyor. Çamaşır, bulaşık, ev süpürmesi ve hatta yerlerle birlikte mobilyaların tozlarının dahi silinmesi gözünüzde büyümüyor olabilir. Ama hele ki sıcak yaz aylarında ütü yapılması gerekiyorsa bu hemen hepimizi çileden çıkartan bir zorunluluk diyebiliriz. Peki ya bir de ütünüz yeterince kırışıklık açmıyorsa? İşte bu durum hepimiz için büyük bir kabus. Bu yazımızda sizler için ütünüzün yeterince kırışıklıkları açmadığı duruma ilişkin bir açıklamamız ve tavsiyelerimiz olacak. İşte kırışıklıklara karşın ütü teknikleri!

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Ütünüzün Kirecini Çözdürün

Eğer ki ütünüzün kıyafetlerinizdeki kırışıklıkları yeterince açmadığını düşünüyorsanız bunun için öncelikle ütünüzün buhar deliklerini kontrol etmenizi öneririz. Çünkü eğer ütünüzün buhar deliklerinde bir kireçlenme söz konusu ise bu durumda ütüden yeterli verimi alamazsınız. Bunun için yapmanız gereken şeyse ütünüz fişe takılı iken ütünün su haznesine sirke koyarak ütü masanıza paralel şekilde tutmak ve buhar püskürme düğmesine sık sık basmak. Bu şekilde ütünüzün içindeki sirke bitene kadar buhar çıkarmasını sağlayabilir ve kireç nedeniyle oluşan tıkanıklıkları giderebilirsiniz. Akabinde sirke sayesinde çıkarmış olduğunuz kireç parçalarını temiz bir bez yardımıyla silerek ütünüzü kireçlerden arındırabilirsiniz. Bu sayede ise kırışıklıklardan daha kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Tuz Sayesinde Kırışıklıkları Yok Edin

Eğer bu noktada eğer ütünüz hala kırışıklıkları açmıyorsa ütü masanızın üzerine bir havlu peçete ya da temiz bir bez yaydıktan sonra üzerine bolca tuz dökün. Ardından ütünüzü en son sıcaklık ayarına getirerek içinde bulunan su bitene dek tuzladığınız bezi ütüleyin ve başka temiz bir bez yardımıyla son kez ütünüzü silerek işlemi tamamlayın.

Son bir yöntem olarak ise bir tencerenin içine aynı miktarda beyaz sirke ve tuz koyarak tencereyi ısıtın. Hazırlamış olduğunuz bu karışım ılıkken temiz bir bezi bu karışıma batırarak ütünün altını çalışır ve en sıcak konumdayken silin. Tüm bu işlemler ütünüzün daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

Bu yöntemler sayesinde herhangi bir kimyasal ürün kullanmadan ütünüzü temizleyebilir ve daha verimli çalışır hale getirebilirsiniz.