Uzaya gidecek ilk Türk astronotun belirlenmesi konusunda son noktaya gelindi. Hatta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzaya gidecek olan Türklerin belirlendiğini ve bu isimlerin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını duyurdu.

36 Bin Kişi Başvurmuştu

Bilindiği gibi astronot olmak ve uzaya gitmek için başvuran 36 bin kişi arasından yapılan seçimlerde 30 aday seçilmişti. Başvuran adaylardan seçilen astronot adaylarının 10'u kadın 20'si ise erkek. Adaylar bugüne kadar Ankara’da NASA tarafından lisans verilmiş hekimler tarafından tıbbi testlere tabi tutuldular ve söz konusu testler sonucunda uzaya gidecek olan astronotlar belli oldu. Konu hakkında konuşma yaparak kamuoyunu bilgilendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzaya gidecek adayların belli olduğunu açıkladı. Konu hakkında konuşma yapan Varank, 'Yakın zamanda Cumhuriyetimizin 100. yılında bir Türk vatandaşını uluslararası uzay istasyonuna göndereceğiz. Orada bilimsel deneyler bu arkadaşımız gerçekleştirecek. Bu Türk uzay yolcularının seçiminde sağlık bilimleri üniversitesinin ciddi katkıları oldu. Uzay ve havacılık alanında ciddi psikolojik testleri beraber gerçekleştirdik.' dedi.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

İsimler Erdoğan Tarafından Açıklanacak

Ankara Keçiören'deki Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Teknoloji Geliştirme Merkezinin (TEKMER) resmi açılış töreninde konuşma yapan Varank, adayların aslında belli olduğunu fakat açıklayacak olan ismin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu duyurdu. Varank konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 'Adaylarımız aslında belli, yakın zamanda da inşallah sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuyla bu isimleri paylaşmış olacak. Türkiye 100. Yılında bir vatandaşını uluslararası uzay istasyonuna gönderecek. Bir Türk vatandaşı ay yıldızlı al bayrağımızı uluslararası uzay istasyonunda en güzel şekilde temsil edecek.' dedi.

Varank aynı zamanda gelişmiş bir girişimcilik ve inovasyon ekosistemine sahip olmanın öneminden bahsetti. Bu konuya dair ise, "Yapılan araştırmalar sağlıkta teknoloji odaklı inovasyonun, 2025'e kadar yıllık 400 milyar dolar değer oluşturacağını ortaya koyuyor. Evet, burada hem ekonomik anlamda bir değer var hem de bu alan ülkemizin geleceği açısından da oldukça kritik. Bu manada son dönemde sağlık teknolojileri alanında çalışan girişimlerimizin sayısı hızla artıyor. Ancak ihtiyacımız olan çok daha hızlı bir millileşme ve yerlileşme hamlesi." ifadelerine yer verdi.