Uzmanlar, bebeklerin beslenmelerinde kullanılan biberonlar hakkında ebeveynleri uyardı. Özellikle plastik biberonların içerdikleri maddeler yüzünden adeta tehlike saçtığını söyleyen uzmanlar, anne ve babaları bu kalitesi ürünler hakkında uyardı.

Plastik Her Yerde

Plastik ürünler artık mutfaktan beyaz eşyaya, ambalajdan temizlik ürünlerine kadar her alanda hayatımızın bir parçası haline geldi. Ancak bu maddenin bu kadar hayatımızın içine girmesi diğer yandan ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle plastik biberonlar konusunda anne ve babaları uyaran uzmanlar, bebeklerin beslenmesi için iyi kalitede cam biberon ve kimyasal barındırmayan doğal ürünler kullanmaları yönünde tavsiyelerde bulunuyor.

Büyüme Bozukluğu ve Zeka Geriliğine Neden Oluyor

biberon 1

Sadece 2 Yufka Kullanarak 32 Tane Börek Yapıyoruz, Az Malzemeyle Bir Tepsi Börek Çıkıyor! Sadece 2 Yufka Kullanarak 32 Tane Börek Yapıyoruz, Az Malzemeyle Bir Tepsi Börek Çıkıyor!

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde bu alana dair çalışmalar yapan Doç. Dr. Sedat Gündoğdu BPA, BPS ve ftalat türü kimyasalların hem anne hem de bebek sağlığı için ciddi sağlık riskleri yarattığına değinerek şu açıklamalarda bulundu: “Bu kimyasalların çocuklarda büyüme bozukluklarına, hiperaktiviteye ve ergenlik dönemi sıkıntılarına ve hatta zeka geriliğine bile neden olduğu birçok çalışmayla ortaya konuldu. Bu nedenle içerisinde sağlık riski oluşturacak kimyasal barındırmayan silikon, doğal kauçuk ve ağaçtan yapılma ürünlerin kullanımı bebek ürünlerinde gün geçtikçe yaygınlaşmakta. Ancak burada da bu ürünlerin fiyatlarının yüksek olması yaygınlaşmasını önemli ölçüde engelliyor.”

Cam Ürünler Daha Sağlıklı

biberon 2

Aynı şekilde yine Çevre Mühendisi Serkan Soyuer de plastik biberonlar için önemli bir uyarıda bulundu:
“Plastik biberonları bir süre güneş ışığına maruz bıraktığınızda bile bozulmaya neden olur. Bu durum, içinde su ya da bebek maması bulunan biberon veya su şişelerindeki sıvının kalitesini etkileyeceği gibi, sudaki ya da bebek mamasındaki bakteri oluşumunun hızlanmasına da neden olur. Gözle görülmesi zor bakteri tabakaları meydana çıkar. Bu da insan sağlığı açısından oldukça zararlı. Camlar plastiğe göre daha sağlıklı olabilir. Fakat yine de içinde su bulunan cam biberonun da güneş ışınlarına maruz bırakılmaması gerekiyor.”