Bu yıl Ocak ayının büyük bölümü tamamlanmış olmasına rağmen, yağışların halen görülmemesi ve havaların çok yüksek sıcaklıklarda seyretmesi büyük bir sorun oluşturuyor. Kış aylarında yağışların böylesi az olması ve sıcaklıkların yüksek olması, içme suyundan tarıma kadar her alanda büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olacak. Ancak beklenen soğuk havanın ve kar yağışının Balkanlar üzerinden gelmesi bekleniyor.

Meteoroloji uzmanlarına göre, Balkanlardan gelecek bu soğuk hava sisteminin, İstanbul başta olmak üzere ülkenin büyük bölümüne kar yağışı getirebilir. Beklenen bu kar yağışı için uzmanlar artık tarih verebiliyor.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Kar Yağışı Ne Zaman?

Kış aylarının en canlı döneminde olmamıza rağmen, ülkenin doğu bölümlerinde bazı yerlerde kar yağışları gerçekleşiyor. Batı bölümlerindeyse az miktarda yağmur yaşandı. Beklenen ancak bir türle gelmeyen yağışlar, artık barajlardan başlayarak her açıdan kuraklığa doğru sürüklenmemize neden oluyor.

Ocak ayının sonuna doğru Balkanlar üzerinden beklenen bir soğuk hava sistemi, aynı zamanda kar yağışının olabileceği konusunda umut verdi. Geçen yılda kış aylarının son zamanlarında, özellikle Mart ayında aniden ve çok yoğun kar yağışları yaşanmıştı. Bu sayede geçen yaz için kuraklık tehlikesi ortadan kalmıştı. Balkanlardan Ocak ayının sonuna doğru gelecek olan soğuk hava dalgasının bu denli yoğun bir kar yağışına sebep olması beklenmiyor.

Şubat Ayı da Sıcak Geçecek mi?

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Tek, Ocak ayının 25’ inden sonra yaklaşık 10 gün sürecek bir soğuk hava dalgasının etkili olacağını belirtiyor. Bu sistemin aynı zamanda kar yağışına da sebep olması güçlü bir ihtimal gibi görünüyor. Ancak yağışın ne denli güçlü olabileceği hakkında net bilgilere o zamanki hava koşullarına göre erişebileceğiz. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Tek “ 10 gün kadar soğuk hava etkili olacak. Kar yağışı yapabilecek bir sistem görünüyor. Ani bir kar yağışı da olabilir ancak bu sadece bir olasılık. Fakat geçen seneden farkı bu sefer soğuk hava devam edecek yani kar yağarsa yerde kalabilir. Geçen sene ise 6-7 saatlik bir kar yağışı olmuştu ve gitmişti çünkü hava yeterince soğuk devam etmemişti. “ dedi.

Uzmanlar Ocak Sonunda Kar Yağışı Olacağında Hemfikir

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Gönençgil’ de Ocak ayının sonuna doğru havaların soğuyacağını ve Şubat ayının ocaktan daha soğuk geçebileceğini söyledi. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Gönençgil “ Ocak sonunda soğuk havayla beraber kar yağışı olabilir. Ancak kar kuvvetini tahmin etmek için henüz erken. Şehir sıcaklıkları çok etkili olduğu için yağan karın tutunma ihtimali az oluyor. Bu yüzden Marmara Bölgesi’nin yüksek kesimlerinde, Karadeniz’in yüksek kesimlerinde kar yağışı tutunabilir. “ şeklinde konuştu.

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, Grönland Blokajı’ nı işaret ederek, blokaj nedeniyle soğuk hava ve kar yağışının yön değiştirdiğine dikkati çekti. “ Şu anki sistemlere göre Ocak 25’ten itibaren hava sıcaklığında bir azalma var. Özellikle 27-28-29 Ocak tarihlerinde ciddi anlamda soğuk ve yağışlı bir hava kütlesinin Balkanlar üzerinden Türkiye'ye girmesi bekleniyor. Çok mu etkili kar yağışı olacak? O konuda şu anda net bir şey söyleyemem ama kar yağışı bekleniyor. “ dedi.