Türkiye'nin kadın cinayetleri gündeminde akıllardan silinmeyen bir cinayet de, 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in vahşice öldürülmesi olsa gerek. Ülkenin belki de asla unutamayacağı bu davaya ilişkin ise bir son dakika gelişmesi oldu. İzmir Bölge Adliyesi Mahkemesi, Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'nın davasının yeniden görülmesine karar vererek, bir sonraki duruşma tarihini 15 Şubat olarak açıkladı. İşte detaylar!

Ne Olmuştu?

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yıl Muğla Üniversitesi'nde öğrenci olan 27 yaşındaki Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmiş ve söz konusu cezaya ayrıca haksız tahrik indirimi uygulanarak 23 yıla indirilmişti. Cemal Metin Avcı'nın delilleri karartmaktan dolayı suçlanan ailesi ise beraat almışlardı. 27 yaşındaki Pınar Gültekin'i 'canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme' suçundan yargılanan 32 yaşındaki Avcı'nın cezasına haksız tahrik indirimi uygulanmıştı. Cemal Metin Avcı, pişman olduğunu belirterek, cinayeti tek başına işlediğini söyledi. Ancak Avcı aynı zamanda karşı tarafın iddialarının doğru olmadığını, cinayeti tasarlamadığını ve maktulün kendisini ailesiyle tehdit ederek yüklü miktarda para aldığını ileri sürdü. Dahası, geçmişinin çok temiz olduğunu ve hiçbir sabıka kaydının olmadığını da duruşmada söyleyen Avcı, mahkemeden adaletin doğru tecelli etmesini istemişti. Fakat yargılama sonucunda ağırlaştırılmış müebbet cezası haksız tahrik indirimi uygulayarak 23 yıla inmişti. Tüm bunların üzerine Avcı'nın avukatı savunmasında "Canavarca hisle hareket etse başka türlü öldürürdü; ellerini bağlayarak öldürürdü" ifadelerini kullanınca oldukça sert tepkiler almıştı.

Dava Yeniden Görülecek

Tüm bu görüşmelerin ardından yaşanan bir gelişmeye göre ise dava yeniden görülecek. Bu duruma ilişkin Gültekin ailesinin avukatı Dr. Rezan Epözdemir bir açıklama yaptı ve, "İzmir Bölge Adliyesi Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, istinaf talebini esastan reddetmemiş. Karardaki hukuka aykırı olan hususların ancak duruşma açılması ve yeniden yargılama yapılması suretiyle giderilebileceğini hükmetmiştir. Bu yönüyle 15 Şubat tarihine bir duruşma günü verilmiştir.