Sadece Borcam Kullanarak Birbirinden Güzel Tatlılar Yapabilirsiniz, Sadece 15 Dakikaya İhtiyacınız Var! Sadece Borcam Kullanarak Birbirinden Güzel Tatlılar Yapabilirsiniz, Sadece 15 Dakikaya İhtiyacınız Var!

NASA Uzay Aracı Sistem Yöneticisi Sırrı Oğuz, Eğitim Bilimleri Okulları’nca Uzay Haftası kapsamında yapılan "1. Online Uzay Sempozyumu"nda Kate Rubins’e yapılacak olan teklifle ilgili açıklamalarda bulundu. NASA’nın astronotlarından olan ve Türkiye'de NASA’nın en çok tanınan isimlerinden birisi olan Kate Rubins’e Van’dan fahri hemşehrilik teklifi yapılacağını açıkladı.

‘Türkiye’ye Davet Etmeye Çalışıyoruz’

van gölü

Astronotların çekmiş oldukları fotoğraflardan bahseden Oğuz, "NASA'da görev yapan astronotların çektiği fotoğraflar arasında Astronot Kate Rubins'in çektiği Van Gölü fotoğrafı birinci seçildi. Van'dan arkadaşlar benimle iletişime geçip fotoğrafı çeken Astronot Kate Rubins'e fahri hemşehrilik vermek istedi. Türkiye'ye de davet etmek istediklerini söylediler. Onu da yapmaya çalışıyoruz." Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Artemis Programı

kate 
NASA'nın Artemis programı hakkında da bilgilendirme yapan Oğuz, programa dair şunları söyledi:
"Apollo'dan beri yani 1972'de Ay uçuşundan beri yapılmamış bir şeyi tekrar yapacaklar. O da Ay'a insan göndermek. Bu senenin sonuna doğru insansız uçuşlar başlayacak. İlk olarak test uçuşu yapılacak ama 2023'te yörüngeye uçuşu, 2024'te Ay'a iniş yapılacak. Ay'ın yüzeyinde kalıcı iş yapma ve deneyler yapılması planlanıyor. Bunun ana sebeplerinden biri de 2030'ların sonu, 2040'lı yıllarda Mars'a yapılması düşünülen insanlı uçuşun denemelerini yapmak." Bu programın oldukça heyecan verici olduğunu aktaran Oğuz, uzay alanında çalışmak isteyen gençlere de önemli tavsiyelerde bulundu. Bu alanda çalışmak isteyenlerin kendilerini yeterince geliştirmelerini tavsiye ederek ayrıca yabancı dil öğrenmelerinin de şart olduğunu ifade etti.