Artan ekonomik sıkıntılar, ticari problemler ve gelir dengesizliği gibi sorunlar tüketici kredilerine duyulan ihtiyacı artırıyor. PTT İhtiyaç Kredisi de ekonomik sıkıntı çekenlerin yardımına koşuyor. Elbette PTT İhtiyaç Kredisi almak için, vatandaş olmak ve gelir sahibi olmak gibi bazı şartların sağlanması gerekiyor. Şartları uygun olan kişiler kolaylıkla başvurularını yapabiliyorlar.

PTT İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları Neler?

  • 18 yaşın üzerinde ve 80 yaşın altında olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı PTT İhtiyaç Kredisi başvurusu yapabiliyor.
  • 80 yaşını doldurmuş kişilerin başvuruları otomatik olarak reddediliyor.
  • PTT'den emekli olan veya hâlen PTT çalışanı olanlar da PTT İhtiyaç Kredisi'ne başvuru yapabiliyor.
  • PTT İhtiyaç Kredisi için bankalar üzerinden başvuru yapıldığında belgelerin birer kopyasının da PTT'ye verilmesi gerekiyor.
  • Başvurular SMS yoluyla yapılabileceği gibi, PTT şubelerinden bizzat yapılabiliyor.
  • PTT İhtiyaç Kredisi'ne başvuru yapan emeklilerin sicillerinde herhangi bir haciz veya icra durumu bulunuyorsa kefil göstermeleri gerekiyor. İcra veya haciz durumu olan ve kefil gösteremeyen kişilerin başvuruları reddediliyor.
  • PTT İhtiyaç Kredisi'ne başvuran emeklilerin kredi notu önemli bir rol oynuyor. Kredi notu düşük olan emeklilerin başvurusu reddedilebiliyor.
  • Emekli olup PTT İhtiyaç Kredisi'ne başvuran kişilerin, emekli maaşlarını PTT üzerinden alıyor olmaları önemli bir rol oynuyor. Maaşlarını başka bir bankadan alan emekliler, maaş hesaplarını kolaylıkla PTT'ye aktarabilirler. Bu sayede başvurularının onaylanma ihtimali yükselebilir.

PTT İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

PTT İhtiyaç Kredisi'ne başvuru yapmanın SMS yoluyla ve bizzat şubeden olmak üzere iki farklı yolu bulunuyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

SMS Üzerinden PTT İhtiyaç Kredisi Başvurusu

SMS aracılığıyla başvuru için, cep telefonunun mesaj kısmına PTT yazıp boşluk bıraktıktan sonra T.C. Kimlik Numarası'nın yazılması gerekiyor. Mesaj 3050 numarasına gönderildiğinde başvuru başarıyla yapılmış oluyor. Başvuruları inceleyen PTT, kısa süre içinde olumlu veya olumsuz dönüş yaparak kararı bildiriyor.

PTT Şubelerinden Bizzat İhtiyaç Kredisi Başvurusu

PTT şubelerinden birine giderek bizzat yapılan başvurularda ise form yöntemi tercih ediliyor. Herhangi bir PTT çalışanına ihtiyaç kredisi başvurusu yapılacağı söylendiğinde başvuru formu getiriliyor. Formu eksiksiz olarak dolduran ve nüfus cüzdanını gösteren kişiler başvuru işlemlerini kolaylıkla tamamlayabiliyorlar.