Elektriğe yeni bir zam geleceği iddiası gündemi meşgul etmeye devam ediyor. 2022 elektrik zammı ve kademeli elektriğe geçişle artan elektrik faturaları vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. Ukrayna krizinin patlak vermesiyle birlikte dünya genelinde elektrik üretim maliyetlerindeki artış zam olarak yaşanıyor. Bu gelişmeler çerçevesinde elektrik ve yanı sıra doğalgaz ücretlerinde 1 Nisan’da yeni zam geleceği belirtiliyor. 1 Nisan’da elektriğe zam gelecek mi? İşte ayrıntılar!

Elektriğe Zam Gelecek Mi?

Dünya genelinde maden ve yakıt maliyetlerinde artan fiyatlar, elektrik ve doğalgaz fiyatlarında ciddi artışlara yol açıyor. Uluslararası alanda devamlı artmaya devam eden elektrik ve doğalgaz fiyatlarının etkisiyle Türkiye’de de elektrik ve doğalgaz ücretlerine ciddi zamlar geldi. Ukrayna ile Rusya arasında devam eden savaşın etkileri uluslararası gaz fiyatlarının artmasına neden oldu. Krizin devam ediyor olması da doğalgaz ve tabii ki doğalgaz elektrik üretimin yapılıyor olmasıyla elektrik fiyatlarına zam gelmesi konusunu gündeme getirdi.

Sosyal medya ve televizyon kanallarında BOTAŞ tarafından elektrik ve doğalgaz fiyatlarına 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak şekilde yeni bir zam yapılacağı iddia ediliyor. BOTAŞ tarafından sanayiye ve elektrik üreten santrallere %15 ile %20 aralığında zam yapacağı tahmin ediliyor. Bu zammı konut abonelerine nasıl yansıyacağı ise esas tartışma konusu.

Elektrikte Sanayiye Artış Bekleniyor?

BOTAŞ tarafından doğalgaz tarifelerinde yapılması beklenen yeni zam ile birlikte sanayi elektriğinde belirli bir oranda artış yaşanacağı tahmin ediliyor. Sanayide elektrik fiyatlarının artışıyla birlikte genel piyasa fiyatları üzerinde de olumsuz bir etki oluşturacağı tahminleri yapılıyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Sanayi alanında BOTAŞ yeni tarife zammının etkilerinin faturalara yansıyacağı beklenirken, konut abonelerinin elektrik faturalarına ekstra bir yansıma olmayacağı belirtiliyor. Yani 1 Nisan’da elektriğe ve doğalgaza zam gelmesi sadece sanayi ve doğalgazla elektrik üreten santralleri etkileyeceği ve konut aboneleri için elektrikte bir zam söz konusu olmayacağı bekleniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından yapılan açıklamada “uzlaştırma fiyat” uygulamasının, olası zamları karşılayabileceğine dikkat çekildi. Doğalgaz ve ithal kömür için uzlaştırma fiyatları megavatsaat başına 2.500 TL, diğer santraller için 1.200 TL olarak belirlenmişti.