Toplum olarak hamur işi hatta börek denilince gerçekten de akan sular duruyor. Her ne kadar diyet yapmak istesek de formumuza dikkat etmeyi planlasak da aklımıza börek yeme fikri geldiği anda tüm bu planlarımız ve hedeflerimiz suya düşebiliyor. Ama börek için yoğun bir emek sürecinin olması ise bazen işlerin gözümüzde büyümesine neden olabiliyor. Böreğin yapımı için hem birçok malzemeyi hazırlamak hem de sonrasında fırınla uğraşmak gibi işler börek konusunda üşenmemize neden olabilir. Peki ama aslında çok az malzeme ile ve üstelik de fırınla dahi uğraşmanıza gerek kalmadan istediğiniz böreğe ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Sizler için bu yazımızda fırın kullanmanıza gerek kalmadan yapabileceğiniz hem de yağ çekmeyen bir mayasız börek tarifi vereceğiz. İşte mayasız puf böreği tarifi için gerekli malzemeler, yapım aşamaları ve püf noktaları!

Mayasız Puf Böreği İçin Gerekli Malzemeler

Fırın kullanmanıza gerek kalmadan pişirebileceğiniz mayasız puf böreği tarifimize geçmeden önce ilk etapta ihtiyacımız olan malzemelerimizi sıralayalım. Böreğimiz için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

 • Hamuru için gerekli olan malzemeler;
  • 1 su bardağı süt
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket kabartma tozu
  • 2.5 su bardağı un
 • İç harcı için gerekli olan malzemeler;
  • 1 kase peynir
 • Kızartmak için gerekli olan malzemeler;
  • Sıvı yağ

Tüm bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra artık böreğimizin yapım aşamalarını aktarmaya başlayabiliriz.

Mayasız Puf Böreği Yapımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi böreğimizin yapım aşamalarına. Yağ çekmeyen mayasız puf böreğimizin yapımı için öncelikle derin bir yoğurma kabının içerisine hamurumuzu yoğurmak için süt, tuz ve kabartma tozunu alalım ve karıştıralım. Ardından karışımımızın içine azar azar olmak kaydıyla unumuzu ilave etmeye başlayalım. Ancak bu noktada unu bir defada ve hızlı bir şekilde katmamaya dikkat edelim. Bu esnada unumuzu katarken bir yandan da yoğurmaya devam edelim. Yoğurmuş olduğumuz hamuru 12 eşit bezeye ayırdıktan sonra ise her bezeyi tabak büyüklüğünde açalım ve bezenin yarısına peynir koyup diğer yarısını da üzerine kapatalım. Bu arada hamurun kenarlarını bastırmayı ihmal etmeyelim. Aksi takdirde kızartırken böreğinizin iç harcı dışarıya çıkabilir. Son olarak hazırlamış olduğumuz börekleri bol kızgın yağda arkalı önlü kızartalım.

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Afiyet olsun!