Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Belki de temizlenmesi en zor olan kirlerin başında fırın, ocak, tava ve tencerelerimizdeki yağ lekeleri geliyor. Neredeyse tencere ve tavaları attıracak kadar inatçı yağ lekeleri ile baş etmek elbette son derece zor bir durum. Ancak bu inatçı lekelerle baş etmenin, onlardan kurtulmanın ve ilk günkü ışıltılı temizliğe ulaşabilmenin kolay bazı yöntemleri bulunuyor. İşte sizler için yanmış yağ lekelerinin nasıl temizleneceğine dair bazı püf noktaları ve detaylar!

Fırın ve Ocaklardaki Yağ Lekelerinin Temizlenmesi

Fırın yemeklerini hangimiz sevmeyiz ki! Ah bir de fırınlarımız kirlenmese. Ama maalesef fırında yapmış olduğumuz yemeğin ardından belki de en çok uğraştığımız mesele fırınımızı temizleme kısmı. Bu konuda dikkat etmeniz gereken ilk mesele öncelikle fırının yüzeylerinin soğuk olduğundan emin olmak. Fırınımızı ya da ocaklarımızı temizlemeye başlamadan önce soğumasını beklememiz ve onun akabinde temizlemeye başlamamız gerekiyor. Ardından bir sprey şişesinin içine 3 kaşık karbonat koyduktan sonra su ile doldurup şişeyi iyice çalkalayalım. Sonra da yağ lekesi olmuş fırın ya da ocağınızın tüm yüzeylerine bu karışımı püskürterek bir gün bekletin. Son olarak nemli bir bez yardımıyla fırının tüm yüzeylerini silelim.

Tencere ve Tavalardaki Yağ Lekelerinin Temizlenmesi

Tencere ve tavalarda zaman içerisinde meydana gelen yanmış yağ lekelerini giderebilmek için de uygulayabileceğimiz bazı kolaylaştırıcı yöntemler bulunuyor. Bunun için öncelikle yağlı tencere veya tavamızı suyla doldurduktan sonra yanan ocağın üzerine koyalım. Suyun içine 1 su bardağı sirke ekledikten sonra suyu kaynatalım. Kaynadıktan sonra içine birkaç kaşık kadar karbonat ekleyip içindeki su soğuyana kadar bekleyelim. Ardından su soğuduktan sonra bulaşık süngeri yardımıyla iyice ovalayarak durulayalım.

Bu yöntemin yanı sıra yine bir miktar karbonatı, yanmış yağların bulunduğu tava ya da tencerenize bol miktarda serpiştirin. Ardından yağlı alanın her yerini kaplayacak şekilde su ekleyin ve tencere ya da tavanızı ertesi güne kadar bekletin. Bir gün boyunca bu şekilde bekletmiş olduğunuz tava ya da tencerenizi bulaşık süngeri yardımıyla yıkayarak içindeki karbonatı arındırın. Bu şekilde yanmış yağ lekelerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz.