Bilimdeki gelişmeler baş döndürücü bir hızla devam ediyor. Bilim insanları son olarak İngiltere'de bir laboratuvarda üretmiş oldukları kanı ilk kez bir insana naklettiler. Kan hastalıkları bazında düşünüldüğünde adeta devrim niteliğinde olan bu çalışma ile araştırmacılar, kırmızı kan hücrelerini laboratuvarda üreterek iki gönüllüye nakil işlemi yaptılar. Bilim insanları kanın kök hücrelerden yetiştirildiğini ve uzun süre dayanarak yüksek bir performansa sahip olduğunu açıkladılar. İşte haberin detayları!

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Orak Hücre ve Talasemi Hastaları İçin Devrim Niteliğinde

Günümüzde bilim gelmiş olduğu nokta ile baş döndürürken her geçen gün yeni bir çalışma ile karşı karşıya geliyoruz. Son olarak tüm dünya gündemi İngiltere'de üretilen ve iki gönüllüye nakledilen kırmızı kan hücrelerini konuşuyor. Laboratuvarda yetiştirilen kırmızı kan hücrelerinin orak hücre hastalığı ve talasemi hastaları için adeta bir mucize olabileceğini söyleyen araştırmacılar, üretilen kanın tedavilerde devrim yaratmaya yardımcı olabileceğinin altını çiziyor. İlk kez gönüllülere nakledilen kan için Bristol Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ashley Toye, “Bu zorlu ve heyecan verici deneme, kök hücrelerden kan üretmek için büyük bir dönüm noktasını oluşturuyor. Kök hücrelerden üretilem ilk kan naklini gerçekleştirdi. Klinik denemenin sonunda hücrelerin ne kadar iyi performans gösterdiğini görmekten heyecan duyuyoruz" şeklinde bir açıklama yaptı. Toye, ayrıca bazı kan gruplarının son derece dnadir olduğunu söylerken ‘sadece 10 kişide görülen’ kan gruplarının olduğunu ve hatta 'Bombay' adı verilen kan grubundan İngiltere'de sadece birkaç ünite bulunduğunu da aktardı.

Laboratuvarda üretilen kanın iki gönüllüye nakledilmesinin ardından ise henüz herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı yönünde açıklama yapıldı. İngiltere Sağlık Ensititüleri (NHS) Kan ve Nakil Birimi e Bristol Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen Restore denemesinde şimdiye kadar iki sağlıklı gönüllüye laboratuvarda yetiştirilen kırmızı hücreleri nakledildi.

Üretilen Kanın İki Avantajı Var

Bu şekilde laborratuvarda yetiştirilen kanı kullanmanın iki potansiyel avantajı olduğu söylendi. Uzmanlara göre ilk olarak, orak hücre hastalığı ve talasemi hastaları gibi düzenli nakil  gerektiren hastalar için donör eksikliğini giderebileceği söylendi. İkincisi olarak ise laboratuvarda yetiştirilen kanın standart donör kanından daha iyi performans gösterebileceği uzmanların beklentileri arasında.