Bankacılık mevzuatları gereğince bankalardaki o hesapların başvuru yapılmaması halinde silineceği duyuruldu. İçerisindeki yatırımla birlikte hesabını kaybetmek istemeyen kişiler için Yapı Kredi Bankası’ndan açıklama geldi. Yapı Kredi Bankası, zaman aşımına uğrayacak banka hesaplarıyla ilgili yeni bir açıklamada bulundu. İşte o açıklama!

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Yapı Kredi Bankasından Zaman Aşımı Açıklaması

Türkiye’de bankacılık mevzuatı gereğince bazı koşullarda olan banka hesaplarına yönelik olarak zaman aşımı işlemi uygulanıyor. Bir banka hesabına zaman aşımı uygulanması söz konusu hesap için sahibi tarafından herhangi bir hak talebinde bulunamaması anlamına geliyor. Bu durumda söz konusu banka hesabı YTM’ye devrediliyor. Bu durumda da hesap sahipleri, söz konusu hesapta bulunan yatırımlarını/birikimlerini de geri alamıyor. Bu yüzden her banka son başvuru tarihinden önce başvuru yapılması için uyarılarda bulunuyor.

Yapı Kredi Bankası’ndan da zaman aşımına uğrayacak hesaplar ile ilgili yeni bir açıklama yapıldı. Her yıl yenilenen açıklama kapsamında 2023 zaman aşımına uğrayacak hesaplar açıklaması geldi.

Türkiye’de her yıl- son 10 yıl süreyle herhangi bir işlem yapılmamış olan banka hesapları için aman aşımı uygulanıyor. Bu çerçevede Yapı Kredi Bankası, müşterilerine yönelik yayınladığı yeni açıklamasında 2023 yılı zaman aşımına uğrayacak hesaplarla ilgili bilgi paylaştı. Açıklamada 01.01.2023 ile 31.12.2023 tarihleri arasında zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacaklar listesinin yayınladığı belirtildi.

Son Başvuru Tarihinden Önce Başvuru Yapılmalı

Bankadan yapılan açıklamada Yapı Kredi Bankası’nın 2023 yılı zaman aşımına uğrayacak emanet ve alacaklar listesine yer verildi. Yapı Kredi Bankası’nda hesap açmış ve yatırım yapmış ancak daha sonraki süreçte bunu tamamen unutan kişiler bulunabiliyor. Bu kişilerin hesaplarını ve içerisindeki yatırımlarını/birikimlerini kaybetmemeleri adına mutlaka son başvuru tarihinden önce başvuru yapılması gerektiği belirtildi.

Yapı Kredi Bankası Zaman Aşımına Uğrayacak Hesap Sorgulama

Yapı Kredi Bankası, resmi web sitesi üzerinden 2023 zaman aşımına uğrayacak hesap sorgulama sayfası yayınladı. Bu sayfa üzerinden Yapı Kredi Bankası’nda zaman aşımına uğrayacak hesaplar listesinde adına kayıtlı hesap olup, olmadığı kolayca öğrenilebiliyor. Sorgulama işlemi isim ve soy isim aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor.