Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Yaprak sarması, yemek yapan kişilerin ustalığı konusunda en önemli ölçülerden biridir. Hem lezeti hem de uğraşlı yapılışıyla herkesği kendine hayran bırakan bu tarif, etli ve etsiz çleşitleriyle sık sık sofralarımızı süsler. Yaprak sarma, kuşaktan kuşağa itinayla öğretilir. Adeta evin kızlarına, anneleri tarafından tüm püf noktalarıyla aktarılan bir hazinedir.

Lezzetli yaprak sarma yapmanın birçok püf noktası bulunur. Bunlar arasında en meşakkatli olanıysa sarma kısmıdır. En lezzetli yaprak sarmalar için hangi püf noktaları bilmek gerekir? Sarma işlemği nasıl daha kolay yapılır? Tüm sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Yaprak Sarmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  • Yaprak sarmanın içi lezzetli olmalı. Zeytinyağlı yaprak sarmasında, salçalı ve şekerli olmak üzere iki yöntem mevcut. Salçalı versiyonda iç harca soğan, nane, maydanoz, salça, karabiber eklenirken, şekerli versiyonda fıstık, kuş üzümü, tarçın, toz şeker kullanılır.
  • Kusursuz bir sarma yapabilmenin yolu büyük ölçüde yaprak seçiminden geçer. Yaprak satın alırken ya da salamura yaparken, yaprakların birbirine yakın boyutlarda, ince ve damarsız olmasına özen gösterin. Salamura yapacağınız yaprakları mevsiminde toplamayı ihmal etmeyin.
  • Özellikle salamura yapılmış yapraklar çok tuzlu olabiliyor. Bu yüzden hem sarmanızın tuz dengesini sağlamak hem de yapraklarınızı yumuşatmak için, salamura yaprakları 1 gece önceden suya koyup bekletmelisiniz. Ara ara suyu değiştirerek yaprakları fazla tuzdan arındırabilirsiniz.
  • Sarmada yaprak ne kadar önemliyse, iç malzeme de en az onun kadar önemli. Sarmanızın türüne karar verdikten sonra, ona uygun malzemeleri seçerek iç pilavı hazırlayın. Kullanacağınız tüm malzemelerin mevsiminde ve taze olmasına dikkat edin, bu sarmanızın lezzetini artıracaktır.
  • Sarma harcına soğanı ve yağı ne kadar çok  koyarsanız, o kadar lezzetli bir iç elde edersiniz. Soğan kullanmaktan kaçınmayın, hatta bir iki diş sarımsak doğrayın.
  • Sarmayı pişirirken üzerine biraz zeytin yağı gezdirip birkaç dilim limon dizerseniz lezzetine lezzet katabilirsiniz.

Sarma Sarmanın Kolay Yolu Nedir?

Sarma yapmanın en önemli aşamalarından birinin sarma kısmı olduğunu belirtmiştik. Bu aşamada iç harcın oranına ve sarışın sıkılığına dikkat etmek gerekir. Pirincin piştikten sonra boyut olarak iki katına çıkacağını hesaplayarak harç kullanmak ve aynı hesapla sarmanın sıkılığını ayarlamak önemlidir.

Şayet klasik yöntemle sarma sarıyorsanız yaprağı elinizde tutup iç harcını yerleştirdikten sonra sarabilir, ya da bu işlemi masa üzerinde yapabilirsiniz. Ancak klasik yöntemle sarma sarmakta zorlanıyorsanız;

  • Kilitli poşeti, sarmayı saracağınız düz bir zemin üzerine serin.
  • Yaprağı kestiğiniz poşetin üzerine yerleştirin ve iç harcı yaprağın üst kısmına yerleştirin.
  • Yaprağın iki kenarını ve üst kısmını düzgünce kapatın.
  • Poşetin üst kısmını yavaşça yaprağın üzerine örtün ve sert ve düzgün bir kazıyıcı yardımıyla aşağı doğru çekerek yuvarlayın. Bu yöntemle aynı boyutta kalem gibi sarmalar sarabilirsiniz.