İki renkli kek ya da zebra kek olarak da bilinen kekin daha kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmesi için sizlere harika bir teknikten bahsedeceğiz. Oldukça basit bir teknik olan bu yöntem sayesinde istediğiniz zebra görünüme sahip olabilir ve estetik bir kek ortaya çıkarabilirsiniz. Üstelik de bunu yalnızca bir kola şişesi yardımıyla yapabilirsiniz. İşte sizler için şişe altı ile yapılan kek tarifi ve detaylar!

Şişe Altı ile Kek

İki renkli zebra kek için ihtiyacımız olan tek materyal yalnızca bir kola şişesi. Bunun için öncelikle bu şişenin tabanını keselim ve şişenin alt kısmını kekimizin görünümü için kullanalım. Bu aşamaya gelmeden önce hazırlamış olduğunuz kek hamurunuzu iki parçaya bölerek yarısını kakao ile karıştırın. Böylelikle iki farklı kek hamuru elde edelim. Ardından şişe tabanını tepsinin tam ortasına yerleştirelim. Sonra da tabanın üstüne bir kepçe sade kek hamur, bir kepçe kakaolu kek hamurunu dökelim. Bu şekilde bütün hamuru hazırlayalım ve hazırlanan kekin içinden şişe tabanını çıkartalım. Son olarak orta kısmına ise kalan hamuru ekleyelim ve kürdan yardımı ile hamura şekiller verelim.

Şişe Altı İle Yapılan Kek İçin Gerekli Malzemeler

Şişe altı ile yapılan kek tarifine başlamadan önce ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayalım. Bunun için gerekli olan malzemelerimiz şu şekilde:

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!
  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı sıvı yağı
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • 2 büyük bardak un
  • 3 kaşık kakao
  • Çeyrek büyük bardak süt

Tüm bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra sıra geldi şişe altı ile kek tarifimizin yapım aşamasına.

Şişe Altı İle Yapılan Kek Yapılışı

Şişe altı ile kekimizi yaparken öncelikle şeker ve yumurtayı köpürene kadar çırpalım. Ardından ilk etapta sıvı malzemeleri sonrasında ise un, kabartma tozu ve vanilyamızı ekleyerek çırpmaya devam edelim. Hamurumuzu bu şekilde hazırlandıktan sonra şişenin taban kısmını keserek fırın kabının içine yerleştirelim. Sonra üzerine bir sade bir kakaolu kek hamuru dökerek hamur bitene kadar, şişenin tabanından başlayarak dökelim. Son olarak şişe tabanı kaldıralım ve kekin orta kısmını kürdan ile şekillendirip keki pişmesi için fırına verelim.