Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

1500’lü yıllarda Osmanlı Mutfağına giren Türk Kahvesi mutfağımızda önemli yer tutmaktadır. Osmanlı mutfağına girdikten sonra tadıyla birlikte dost sohbetlerinin aranılan içeceği haline gelmiştir. Ayrıca tadıyla da damaklarınızı şenlendiren bir içecektir.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi İçin Gerekli Malzemeler

  • Cezve ya da kahve makinesi
  • Öğütülmüş kahve, tercihe bağlı olarak orta kavrulmuş ya da çifte kavrulmuş
  • Tercihe bağlı olarak şeker
  • Su

Bol köpüklü Türk Kahvesi Tarif

Türk kahvesi yapaya başlamadan önce çok ince çekilmiş olan kahvenizi yanınızda hazır bulundurun. Kahveyi yaparken soğuk su kullanmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu nedenle türk kahvesinin sıcak su ile yapılması makbul değildir.

Hazır bulundurulan cezveye içilecek fincan sayısı kadar soğuk su ekleyin. Ayrıca her fincan sayısı kadar tepeleme olarak 1 tatlı kaşığı öğütülmüş kahveden ekleyin.

Sade kahve içmeyi tercih ediyorsanız şeker eklemeyin, orta kahve her fincan için bir adet küp şeker, şekerli türk kahvesi için her fincan için iki adet küp şeker ekledikten sonra iyice karıştırın ve sonrasında cezvenizi kısık ateşte yanan ocağınızın üzerine koyun.

Burada püf noktası cezveyi ocağın üzerine koyduktan sonra karıştırmamaktır. Cezvedeki kahve kaynayana kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra cezveyi ocaktan ayıp üstte oluşan köpükleri fincanlara paylaştırın. Cezveyi tekrar ocağa koyup yeniden kaynatarak kahveyi fincanlara paylaştırın. Burada dikkat edilmesi gereken kaynamaya başladıktan hemen sonra cezveyi ocaktan almakta yatmaktadır. Kahveyi ocak üzerinde çok fazla kaynatmayın.

Bu şekilde yaptığınız köpüklü kahvenizi lokum ya da çikolata ile servis edebilirsiniz

Afiyet olsun.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Evde öğütme makinanız var ise kahveyi kendiniz kavurarak öğütün. Sizin tarafından kavrularak öğütülen kahveyi hem daha taze hem de daha lezzetli olacaktır.

Yine kahve yaparken su ne kadar soğuk olursa kahveniniz o kadar iyi olacaktır. Mümkünse buzdolabında bulunan suyu kullanarak Türk Kahvenizi yapınız.

Yine kahveniz için kullanacağınız suyun çeşme suyu olmamasına dikkat edin. Çeşme suları kireçli ve sert olduğu için hazır market suyu kullanmanız daha iyi olacaktır.

Hazır kahve alıyorsanız aldığınız kahvenin markası da önem arz etmektedir. Yine hazır kahvenizi hava almayan kapaklı kaplarda saklamanız da kahvenin hem tadını hem de kokusunu etkileyecektir.